חוויית החיסכון המדומה או למה לקנות בזול עולה לנו ביוקר

שלום בונים יקרים , אני חלק מהקהילה הנפלאה הזו של בונים בית ואני רוצה לשתף חלק מהתובנות שלי מתהליך הבניה , כיום סיימתי לבנות וכבר נכנסתי לגור בביתי החדש 🙂 והיה לי חשוב לשתף אתכם בחלק מאוד חשוב מהתובנות שלי שחלקם בדיעבד מתהליך הבניה שלי.

לאורך חיינו התרגלנו לרכוש מוצרים שונים, כאשר לרוב התשלום מתבצע בסמוך לקבלת המוצר ובמרבית מהמקרים התשלום הוא על המוצר החומרי בלבד ללא צורך בשירות או תלות בבעלי מקצוע.

גם במקרים של רכישת מוצרים שלהם נדרש שירות (מוצרי חשמל וכד'), לרוב השירות הוא ישירות מהיבואן כך שלא הייתה חשיבות מהיכן נרכש המוצר.

גם מי שמגדיר עצמו כצרכן חכם ודאג להשוות מחירים לפני רכישות שונות, לרוב השוואת המחירים התבססה על מחיר למוצר זהה בתכלית (אותו יצרן, אותו דגם מוצר) ולכן קנייה מהמקום הזול ביותר הייתה עד היום בעבורנו הקנייה הכדאית והמוצלחת ביותר.

אין הדבר כך בעולם הבנייה!!!

למעשה, ברוב העסקאות שאנו עושים אנו משווים בין בעלי מקצוע שונים באותו תחום אך כל אחד מייצר בעצמו את המוצר במיוחד עבורנו ולכל בעל מקצוע רמת ביצוע ורמת גימור שונה למרות שמדובר על אותו מפרט עבודה בדיוק. למעשה בסגירת העסקה  מול בעלי המקצוע השונים אנו קונים חתול בשק. אין לנו מושג כיצד יראה בפועל המוצר המוגמר בעתיד כאשר בעל המקצוע יגמור לבצעו, אנו רק מקווים שבעל המקצוע יעמוד במילתו ויקיים את החוזה שחתמנו מולו. נרצה מאוד להאמין שבעל המקצוע ישתמש בחומרים איכותיים (ולא חיקויים זולים בעלי עמידות נמוכה לאורך זמן), יעשה עבודה ברמת גימור גבוהה ויעמוד בזמן שהתחייב.

גם אם ביררנו על בעל המקצוע והוא הומלץ ע"י חבר אין זה אומר שאכן בעל המקצוע בהכרח טוב. בהרבה מקרים בעלי מקצוע מבטיחים הנחות או תשלום לאנשים שיפנו אליהם עוד לקוחות (תתפלאו לשמוע כמה בזול חברים מוכנים למכור אתכם….). לרוב חוות הדעת של החבר אינה מקצועית ומתבססת רק על נראות של המוצר שיכול להראות בהתחלה מאוד אסטטי אך אין הדבר מעיד כלל על איכות המוצר, תפקודו ועמידותו לאורך זמן. בהרבה תחומים אין לבונה שום יכולת לדעת (ללא מפקח מקצועי שיוודא את העניין וללא ידע מקצועי רלוונטי) האם קיבל את מה שהובטח לו ולכן הוא חושב שקיבל מוצר איכותי, אך לאורך השנים יתברר לו שאין כך הדבר.

בנוסף, גורם חשוב מאוד לא פחות מאיכות הביצוע הוא השירות שנקבל מבעל המקצוע והדבר נכלל במחיר העסקה. כמעט בכל התחומים נצטרך את בעל המקצוע יותר מפעם אחת, ובעל המקצוע יידרש להגיע לתיקונים ופינישים שונים שדרושים כמעט תמיד, כיוון שצריך לעשות התאמות שונות למוצר הסופי, בהתאם לעבודה של כמה בעלי מקצוע מתחומים שונים. נצטרך בעל מקצוע קשוב וזמין שיגיע בזמן שנרצה ולא יעכב לנו את הבנייה.

כאשר אנו רוצים לקבל מוצר איכותי הכולל שימוש בחומרים טובים, רמת ביצוע טובה ושירות מעולה יש לוודא שכל אלה נכללים בעסקה וכתובים בחוזה. לרובינו בעלי המקצוע אינם בני משפחה ואינם חברנו הטובים ביותר ולכן אין סיבה לבעל מקצוע לצאת מגדרו ולתת לנו מחיר זול במיוחד. אף אחד לא רוצה להפסיד ובעל המקצוע צריך להביא פרנסה הביתה. בעלי מקצוע זולים מאוד מרשים לעצמם להוזיל משמעותית במחיר על חשבונכם – הם יורידו במפרט החומרים (בלי שתדעו בהתחלה), ישתמשו בתחליפים זולים או פגומים (מבלי שתדעו בהתחלה), איכות העבודה תהיה בינונית ומטה וכשתרצו שיגיעו לתיקונים לא תקבלו כלל שירות.

מכיוון שאין מתנות חינם , אם "קרעתם" במחיר בעל מקצוע מסוים  וסגרתם עסקה על מחיר נמוך במיוחד צפו לאחד מהתרחישים הבאים:

 1. לא תקבלו את המוצר שנקבע בחוזה
 2. תקבלו מוצר בעל איכות ירודה באופן משמעותי כך שידרשו הרבה תיקונים ותלאים חלקם באופן מידי וחלקם לאורך השונים באופן קבוע (שיעלו לכם הרבה כסף ואתם תשלמו בלית ברירה).
 3. תקבלו שירות גרוע אם בכלל ובעל המקצוע יעכב לכם את הבנייה (למי שגר בשכירות זה יעלה הרבה כסף).
 4. בעל המקצוע יבקש עוד כסף באמצע הפרוייקט (כי גילה שתמחר באופן ״שגוי״) ויסרב להמשיך ללא קבלת סכום כסף נוסף (ואתם תשלמו כי תהיו לחוצים להמשיך… כך שבזול לא יצאתם).
 5. בעל המקצוע ייעלם באמצע הפרויקט ובעל מקצוע חדש ינצל את המצב שאתם לחוצים ויגבה על המשך הפרוייקט סכום גבוה פי כמה.

ישנם דברים רבים ושונים שבעלי מקצוע יכולים להוריד מהמפרט וכך להוזיל את ההצעה מבלי שיפסידו ומבלי שתדעו, לפחות לא בהתחלה ובזמן שאתם נדרשים לשלם. ההפסד הוא רק על חשבונכם. להלן כמה דוגמאות:

 • קבלן שלד ישתמש בבלוקים זולים במקום באיכותיים הפוגמים בסופו של דבר בבידוד של השלד ובעוד …. בלוקים זולים גם אינם סימטריים וכל בלוק הוא בעל שונות אחד מהשני (תתפלאו לשמוע כמה מפעלים של בלוקים קיימים ובהפרשי מחיר ואיכות עצומים ).
 • קבלן השלד יקצר תהליכי עבודה הכרחיים.
 • אינסטלטור יתקין אביזרים נחותים שיתקלקלו לאחר זמן קצר (תיקוני אינסטלציה עולים המון כשזה כולל גם הרמת ריצוף ושבירת קירות….), תתפלאו לדעת כמה הם יכולים לחסוך בנושא זה ולא יהיה לכם מושג בתחילת העבודה.
 • איש איטום שעושה עבודה לא טובה וחוסך בחומרים ואינו נותן שירות א"כ כשיש בעיות  – כל העבודה שלו לא שווה. נזקים של בעיות איטום גורמים נזקים כבדים של עשרות אלפי שקלים ומעלה (החלפת תקרת גבס שלמה, תיקון קירות שלמים עם רטיבות וכד')תראו דוגמא אחת מיני רבות
 • איש אלומניום שירכיב רכיבים לא מקוריים כמו גלגלים זולים לווטרינות שלאחר זמן קצר כמעט ולא תוכלו להזיזם.
 • איש השיש יביא חומר באיכות מאוד מאוד ירודה
 • איש הדוודים יתקין לכם דוד שמש לא לפי התקן ובאיכות ירודה

ועוד…..

אז איך לי זה לא יקרה?

 1. אי אפשר להתחיל בנייה ללא תקצוב מקצועי נכון ואמיתי ותוך כדי בנייה יש להקפיד ולעמוד בתקציב כדי שיישאר סכום כסף הגיוני עבור כל בעלי מקצוע הנדרשים.
 2. בתקציב מוגבל יש להתאים את סכום הכסף לפרוייקט ולא לבית חלומותיי / הבטחתי לאשתי / חייב בית יותר מפואר מהשכן
 3. בתקציב מוגבל לוותר על מה שלא חיוני לסיום הבנייה ולוותר על רכישות יקרות ומיותרות רק בגלל הבדלי נראות. להשקיע בתחומים החשובים בבעלי מקצוע מעולים (שלד, חשמל, אינסטלציה, איטום). את כל הדברים האסטטיים אפשר להשלים במשך השנים. להחליף קירות וצנרת קצת יותר מסובך ויקר…..
 4. להשוות בין 5 בעלי מקצוע שונים לפחות, מומלצים ע"י מביני עניין, בכל תחום ולבחור בין אלה שהמחיר שלהם ממוצע (הפער הסביר בין בעלי מקצוע הנותנים מוצר באיכות טובה לא יכול לעלות על סביבות 10%). להיזהר מבעלי מקצוע זולים במיוחד. הם לא יספקו את הסחורה. יודעים רק להבטיח.
 5. בבנייה ישנם עסקאות בסדרי גודל שונים של מחירים: יש עסקאות במאות, אלפים , עשרות אלפים ומאות אלפים. הפערים הסבירים בכל תחום בין בעלי המקצוע (הטובים) באותו תחום לא יהיו ולא צריכים להיות גדולים.
 6. באיטום ללכת על הטובים ביותר בלבד!
 7. גם אם לחוצים ותשושים מרוב ריצות (במיוחד בשלב הגמרים) לא לוותר על בירורים בין בעלי מקצוע וללכת לראות עבודה מוגמרת של אותו בעל מקצוע במקומות שונים שעבר מספיק זמן מהתקנת או ביצוע של המוצר כך שבעלי הבית יכולים לחוות דעה אמיתית על תקינות המוצר ועמידותו לאורך שנים ולהעיד על טיב השירות.
 8. אין להתרשם ממוצר שרק הותקן ונראה יפה. יופי חשוב אך הוא רק חלק קטן מהעסק. מוצר שיהיה יפה ולא יתפקד תשנאו אותו עד יומו האחרון בביתכם.

בהצלחה לכולם!

בוגרת קהילת ״בונים בית״