שלום חברים יקרים!!!

קצת (הרבה) טיפים לטיח ושליכט ….

שוב חשוב לי להדגיש לכם וזה כמעט בכל מאמר שאני כותב לכם . תקפידו על תשלום פר שלבים לקבלנים שלכם . כל שבוע אני מסייע לבונים וכל שבוע בונים פונים אלי לעצה בגלל שהם שילמו בצורה לא נכונה את התשלום לקבלנים וזה נכון גם לטייחים …!!!!

תשמרו על הכסף שלכם …..

אז מה חשוב לי להעביר לכם הפעם ?

אז ככה… מאמר זה נכתב כדי להעביר לכם את כל הידע על המוצר שנקרא שליכט צבעוני וכאן אתן לכם טיפים לגבי ביצוע של שליכט וטיח .בקרוב טיפים נוספים …

 

 1. ישנם מספר סוגי גרגירים בשליכט צבעוני, עדין 30, מדיום 40, בינוני 50, מגורען 70, גס 90 ואקסטרה גס 130 (זה במקרה של טמבור לדוגמא ) ככל שהגרגיר קטן יותר כך כמות החומר לביצוע קטנה יותר והמראה גם בהתאם . עדיפות לגרגיר אמצע מבחינת האיטום.ככל שהשליכט הוא גס יותר (כלומר שליכט גס/בינוני/עדין)   כך השליכט מעניק יותר הגנה. ככל שהאגרגט שבתוכו עבה יותר ככך הוא מעניק הגנה טובה יותר

 2. לפני שליכט מבצעים פריימר , עדיף לבצע שכבת פריימר מאותה חברה של השליכט עבור אחריות עם צבע שמתאים לשליכט שבחרתם (צבע תואם). יש לבצע שכבת סמיכה של הפריימר.הפריימר הוא חומר מקשר , כלומר הוא מקשר בין משפחות של חומרים  , כשבאים להתחבר בין חומר צמנטי למצע אקרילי זה מצריך חומר שיקשור את שניהם יחד באיזו שהיא צורה .

 3. אסור לבצע שליכט בימי גשם או שרב או סופות חול !!! וגם 24 שעות לפני גשם.

 4. יש לבצע שליכט של קיר שלם מתחילתו ועד סופו (חובה!)

 5. ממוצע של בית מכיל כ-70 פחי שליכט ו- 10 פחי פריימר.

 6. פח שליכט מכסה בממוצע כ-8 מטר מרובע +- תלוי במקצועיות הטייח .

 7. במידה ואתם קונים את הפחים לבדכם יש לבקש מהטייח לשמור את הדליים הריקים כדי שתוכלו לוודא שלא מבזבזים לכם חומר ומנצלים את כל הפחים עד הסוף וזו דרך גם לפקח על כך שלא גונבים אתכם.

 8. מחירי השליכטים בשוק כולם כמעט הם פחות או יותר באותו המחיר וההפרשים מאוד מאוד קטנים ולכן תתנו דגש על השירות של החברות!

 9. יש כמה חברות לשליכט מגדולות לקטנות : טמבור , נירלט , דקוליין , וולך , נדיר וישנם עוד קטנים יותר …

 10. לגבי טיח שחור יש להשתמש בפינות מעולות של פרוטקטור או פינות pvc כפי שתראו בסרטון הזה

 11. שליכט צבעוני הוא לא חומר איטום!!! מה שאוטם לכם את הבית היא המריחה הבטון על גבי הבטון שבאה לפני והיא זאת שמונעת כניסה של מים אך לא באופן הרמטי.השליכט אומנם מונע כניסה של מים בעזרתו ובעזרת הפריימר אך אם תשקו קיר במשך זמן ארוך ייכנסו בסופו של דבר מים .

 12. המרכיב המרכזי בכל השליכטים הוא השרף/דבקים/חול/חומרים שעוזרים להימרח/חומרים שעוזרים לו להתייבש והליבה יכולה להיות על בסיס צמנטי/סיד/אקרילי/סיליקוני.

 13. חומר חשוב נוסף הוא הדבקים  שבעצם  משפיעים על גמישותו של השליכט , יש דבקים איכותיים ויש כאלו שלא…ולכן חשוב לקנות מחברות מובילות .

 14. שליכט באיכות טובה הוא חומר בעל טקסטורה יפה, עבידות טובה , זמן ייבוש לאחר מריחה על הקיר כדי שיהיה מספיק זמן לטייח כדי למרוח אותו לטקסטורה הנכונה , אם החומר מתייבש מהר הטייח השני שמגיע לאחר מריחת החומר יגיע אליו כשהוא כבר חצי יבש ואז לא יצליח להגיע איתו לטקסטורה הנכונה.ולכן זמן הייבוש הוא מאוד חשוב!

 15. למשל כשאומרים לכם ששליכט עמיד לסדיקה ב1 מ"מ או ב2 מ"מ מה שעושה את זה זה איכות הדבק שהיצרן קונה וכך הלאה …. היצרנים האיכותיים משקיעים בחומרי הגלם ויש כאלו שלא  .מטרת הגמישות של השליכט היא ליצור מצב שכשהבית "עובד" (לכל בית יש סדקים כמעט) , השאלה אם ניתן "להחביא" את הסדקים או לא ושלא תטעו , לא מדובר בסדק מבני , סדק מבני הוא סדק שנוצר עם קונסטרוקציה פנימי והטיח השחור פשוט מתפרק אז את זה לא ניתן להחביא על ידי שליכט של 2 מ"מ עובי אך סדקים חיצוניים נימיים שיש בטיח הוא יכול להחביא על ידי איכות ביצוע גבוה עם חומר שליכט איכותי שהיתה בו איכות דבק מעולה.

 16. לטיח מינרלי יש פחות יכולת לגשר על סדקים ולכן רוב קבלני מפתח בפרויקטים מבצעים רק טיח אקרילי..

 17. באזורים של ליד הים יש רצוי להשתמש בטיח סילוקני ,מעבר אדי המים שלו טובה יותר , הבידוד שלו טוב יותר , הגמישות טובה יותר והיכולת שלו הוא לעבוד במליחות טובה יותר

 18. חשוב שכשאתם קונים שליכט שתבצעו מספר דוגמאות על החומה שלכם (ןרצוי לא בחזית!)

 19. חשוב מבחינתכם שהטייח יהיה מחובר להערכה שלו לכמות החומר לבית שלכם  וכך לא "יבזבז" חומר סתם וישתדל לעמוד בהערכה שלו , חשוב שהטייח שלכם/המפקח יעזרו לכם בהערכת הכמות בנוסף להערכת היצרן .(למנוע השלמות ככל הניתן)

 20. שליכט אקרילי/סיליקוני זהו פח מוכן לשימוש והטייח ישר מתחיל לעבוד איתם ולמרוח על הקירות שלכם .מה שנקרא מוצר מוכן לעבודה

 21. מינרלי – פחות ידידותי לטייח, אבקתי , מייקר את עבודת הטייח לפחות ב-20%כי מצריך מבחינתם עוד פועל ועבודה .

 22. לקראת ביצוע שליכט יש לשטוף את הקירות במים ושמיטות הפיגום יהיו נקיים, הסביבה חייבת להיות נקייה . הפריימר חייב להתחבר לתוך משטח צמא ואבק ממש לא יעשה לו טוב …! שטיפה טובה תשפר משמעותית את חיבור הפריימר וחדירה שלו לכל הקיר והפיכת הטיח השחור למשטח צמא לקראת הפריימר.

 23. לפני ביצוע שליכט יש לגרד את כל השכבות מסביב לבית לגובה ״אפס״ כדי למנוע קירות שלא יטוייחו ובעתיד שתורידו אדמה או שכבות תמצאו ״קרחת״ שלא טויחה.

 24. דבר שלישי צריך לוודא שכל ספי החלון , הגג , גמורים . אם יש גג עץ או פרגולה הם חייבים לקבל צביעה לפני השליכט ולא אחריו ! אחרי שליכט צבעוני לא עושים כלום ! שליכט צבעוני היא שכבה אחרונה של צבע ולכן לא ניתן לתקן אחר כך ולכן כל צביעה תבוא לפני ולא אחרי !

 25. פיגומים יש לשים פעמיים , פעם לטיח השחור ופעם לצבעוני. זאת הגישה הכי נכונה,בסגירה עם הטייח חשוב שלפני מעמד הסגירה שאתם רוצים פעמיים פיגום . פיגום לטיח שחור . פירוק ואז הרכבה מחדש לטיח הצבעוני . לא סגרתם זה יעלה לכם.

 26. עלות פיגום לטייח נעה בין 5000-8000 שקלים ואף יותר בבתים גדולים . קבלני פיגומים יש להם גם אחריות ביטוחית .

 27. ככל שהפריימר הוא שקוף ממש והוא טוב יותר.

 28. יש להמתין לפחות 24 שעות בין הפריימר לביצוע השליכט

 29. טיח שחור ביצוע לוקח בסביבות חודש

 30. ביצוע שליכט לוקח 3-5 ימים ויש לוודא שמגיעים לפחות 4 פועלים!

 31. תסגרו איזה שכבות הוא מבצע בטיח ,מריחת בטון וגם שם חשוב לוודא שאת החומר השחור טיח/הרבצה הוא מביא מחברות גדולות כמו הנסון/רדימקס , איזה סוג פינות הוא מביא לכם ? גרמני או ישראלי

   

 32. לשלם תמיד לפי התקדמות !!! ולהעלות את הכל לכתב .

 33. יש לסגור מראש מול הטייח את סוג השליכט! והאם העלות כוללת חומר שליכט או לא.

 34. פריימר תופס בין 50 ל60 מטר , ככל שהטיח השחור נקי יותר לקראת העבודה אז הכיסוי יהיה מקסימלי קרי 50-60 מטר . במידה והטיח מלוכלך אז הכיסוי יכול להיות גם 40 מטר.

 35. חשוב בשלב השליכט לשטוף הכל , ספי חלונות לשים קרטונים וכמובן לתפוס אותם , רצפה עם קרטונים באופן מסיבי .לא תרצו להתעסק עם ניקיון אחרכך.

 36. לא מחברים פיגומים לבניין במהלך ביצוע השליכט ! חייב להיות ניתוק מוחלט של כל הפיגומים לפני ביצוע הפריימר . ניתן לקשור פיגומים לתוך הבית . ניתן לתמוך פגומים לאחור . אסור שהפיגומים יגעו בקירות !
  אספקה והתקנת פיגום פעמיים,( שלב א' – טיח שחור, שלב ב' – הרכבה מחדש לצורך ביצוע שליכט צבעוני) קשירת הפיגום אך ורק עם מוצמדות דרך החלונות ללא חוט שזור ופלנקות.

 37. לנסות לא להצמיד אדמת חמרה לבית ! אדמת חמרה צמודה לבית זה לא פחות ולא יותר צרה צרורה לשליכט !  אפשר לשים 30 ס"מ מבית לחפור תעלה עם חצץ או כל דבר אחר , העיקר לא להצמיד אדמת חמרה לבית  . אדמת חמרה זה אחד מהצבענים הטבעיים הכי טובים שיש , היא משמשת כפגמנט בהרבה מדינות כצבען . אם מגיע החורף והשליכט נצבע באדמת חמרה הניקוי חייב להתבצע על ידי גירוד עליון עם מברשת ברזל ואז "מאפרים" את הקיר.

 38. אל תשכרו טייח זול מידי – זה תמיד עולה ביוקר !

 39. טיח פנים יבוצע בשתי שכבות + יישור סרגל בשני כיוונים, שכבה מיישרת מבטון ,שיכבת שליכט ללא גרגרים וללא הפסקת ביצוע!

 40. יש לבצע הרבצה צמנטית בכל החדרים הרטובים

 41. חייבת להתבצע התזת בטון 24 שעות לפני הטיח על כל משטחי בטון (כולל תקרות)

 42. בעת הסגירה מול הטייח תסגרו מולו תיקון ומילוי של כל מה שנדרש כגון חשמל , אינסטלציה , אסלות סמויות ומשקופי דלתות

 43. יש לוודא הנחת רשת אינטרגלס בצידי הלדתות,מעל החגורות ובכל חציבות החשמל והאינטלציה

 44. יש לוודא יישום טיח ממ"ד לפי תקן הג"א

 45. יש לבצע כהכנה לטיח הגנה וסימון על כל קופסאות החשמל , פתחים , אינסטלציה ,מרכזיות,מרזבים,ניקוזים,שיש וכ"ו…

 46. בטיח שחור יש לבצע אשפרה בתדירות גבוהה של הקבלן

 47. יש להחתים את הטייח על אחריות של מניעת נזקים לצנרת המים,חשמל,ביוב ו,מיזוג ושאר צנרות…(תהיו עירניים לסמן היכן עוברות כל הצנרות שלכם)!

 48. להחתים את הטייח שכמו שהוא מקבל את הבית כך הוא מחזיר אותו כולל ניקוי משקופים לאחר סיום!

 49. רצוי לבצע פנל שקוע סמוי בתחתית הקיר עבור פנלים

 50. במקרה של גשרי קור עם קלקר אדקס יש לבצע מעליהם רשת אינטרגלס ובכל מקום של בטון בלוק שלא יוצק ביחד מעל חגורות הבטון ובכל חציבות החשמל/אינסטלציה

 • כדי לקרוא וללמוד על שלבי ביצוע יש לעבור על בלוג ומדריך הבניה באתר .

בהצלחה !!!!

תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית