רובינו נוטים לחשוב שאחד מהמקומות הבטוחים ביותר לנו ולילדנו הוא הבית הפרטי של כל אחד מאתנו. במיוחד בית שעמלנו על תכננו, המותאם לצרכינו הספציפיים ולאופי תושבי הבית.

לפי נתוני ארגון "בטרם" (הפועל למניעת היפגעות ילדים) מעל 50% מהפניות למיון עקב פציעות הן בשל תאונות בית ופנאי. בכל שנה מתים בארץ כ-150 ילדים עקב פציעות מגורמים שונים, כ- 37% ממקרי המוות בילדים, מפגיעה לא מכוונת, התרחשו באזור הבית והחצר (בעיקר מנפילה מגובה, מחנק וטביעה) חשוב לציין ש- 80% ממקרי המוות האלו היו יכולים להימנע ע"י מניעה נכונה ושמירה על כללי בטיחות.

אזורי הבית והחצר טומנים בחובם מגוון עצום של אפשרויות פגיעה שונות ואם לא ניתן את הדעת לכך בזמן, אנו עלולים להכניס את עצמינו ואת ילדנו לסטטיסטיקה העגומה הזאת.

במאמר זה אין הכוונה להפחיד, אלא רק להעלות את המודעות לגורמים סביבנו העלולים להוות מקור לפגיעה. מוקשים אלו עלולים לגרום לנו ולאורחינו לכאב פיזי, נפשי וכלכלי אם לא ננקוט בכל האמצעים הדרושים בכדי למגר ולצמצם אותם ובכך להפחית את רמת הסכנה במתחם הביתי שלנו.

לשמירה על הבטיחות במתחם הביתי ישנם תקנים בנושא שנכתבו בדם (לחלק מהרשימה שתפורט בהמשך). כל תקן נוצר בעקבות תאונות רבות ושונות והמטרה ביצירת תקן היא הקטנת מקור הסכנה בצורה מושכלת תוך למידה מטעויות שנעשו בפועל בעבר. אי ציות לתקני הבטיחות יכול לגרור פגיעות חמורות של בני הבית או תביעות משפטיות נגדכם בעקבות פגיעה של אדם אחר במתחם שלכם.

סכנות הטמונות בחצר הביתית:

כמעט בכל חצר ביתית קיים מגוון רחב של גורמים שונים שיש להקפיד בהם על התקן הנדרש בכדי שלא יהוו סכנה לנו ולסביבתנו.

בלוני גז – כאשר הם ממוקמים פנימה, לכיוון חצר הבית, יש להקפיד בתכנון החצר, שאזור המשחק של הילדים מרוחק מאזור בלוני הגז. כמו כן יש לדאוג לשער מתאים שימנע גישה של ילדים לבלוני הגז.

בנוסף יש לשים לב שהתקנת נקודת הגז החיצונית לא ״יושבת״ בדיוק מעל או בסמיכות לשוחת ביוב , דבר זה אינו עומד בתקן והמון בונים לא מכירים , לשים לב. גז הבישול יכול לחדור אל תוך מערכת הביוב ולהגיע אליכם לתוך הבית במידה וישנה דליפה.

בנוסף יש הגדרות ברורות של מרחק נקודות הגז מנקודות חשמל ולכן יש לשים לב לכך .

חומה היקפית – יש לוודא שגובה החומה עומד בתקן ואף במקרים בהם הגובה הפנימי של החצר גבוה במידה משמעותית מגובה הקרקע מחוץ לחומה יש לשקול הגבהה של החומה מעבר לתקן למניעת נפילה של ילדים מגובה.

מדרגות חוץ – יש לוודא שהמדרגות מתוכננות ובנויות על פי תקן ויש מעקה אחיזה מתאים החשוב במיוחד לקטנים ומבוגרים.

בריכה – לאחרונה חלה עליה ממספר מיקרי המוות בטביעה בילידים עקב ריבוי בריכות ביתיות גדולות ועמוקות. יש להקפיד על כל אמצעי הבטיחות בבריכה בנוייה (משטח הקיפי נוגד החלקה, כיסוי מתאים למניעת טביעה, גידור מתאים וכו') וכן להקפיד על כל אמצעי הבטיחות האפשריים גם בבריכות עמודים.

בורות – במיוחד לאחר גשמים ואם עדיין אין גינה מסודרת, יכולים להיווצר בורות באדמה. חשוב לטפל ולדאוג למניעת מפגעים מסוג זה. גם לחבית פוייקה קבועה באדמה יש לוודא שיש מכסה מתאים.

חנייה – יש לתכנן את אזור משחק הילדים בחצר רחוק עד כמה שניתן מאזור החנייה, או לתחום את אזור החנייה באופן כזה שימנע מהילדים להיכנס למתחם החנייה. לא מעט ילדים נפגעים או נהרגים מתאונת דרכים מרכב הנכנס לחנייה הביתית. במיוחד הפעוטות.

שבילים ומשטחים חיצוניים – יש לוודא שהשבילים והמשטחים החיצוניים אינם מחליקים במיוחד לאחר מגע עם מים. בהרבה מקרים של בטון מוחלק חיצוני, במגע עם מים, המשטח הופך למשטח החלקה מסוכן ביותר.

סכנות הטמונות במתחם הבית הפנימי:

הבית מכיל חללים רבים ומגוונים ובכל חלל תמונות סכנות אחרות שיש לתת עליהן את הדעת. כמובן שכאן הגיוון רב יותר ויש להתאימו לפי האוכלוסייה שבבית.

מטבח – אחד מחדרי הבית המסוכנים ביותר. ראוי היה לעשותו כפי שהיה נהוג פעם: כחדר סגור עם דלת ולא לאפשר כלל לפעוטות להיכנס אליו ללא ליווי של בוגר אחראי. היות והמגמה האופנתית היום היא בדיוק ההפיך, והמטבח הפך לחלל פתוח המהווה חלק מהחלל הציבורי, יש לוודא על אחת כמה וכמה שהמטבח מתוכנן ובנוי באופן בטיחותי. במיוחד בבית עם ילדים קטנים או עם חבורת שובבים בכל גיל.

כיריים – בכיריים גז יש לוודא שברז הגז נגיש וקל לסוגרו במקרה של דליפת גז. בכל סוגי הכיריים יש לתת את הדעת על מיקומן במטבח. נקודה למחשבה: כאשר כיריים נמצאות על אי במטבח, הן חשופות בעת הבישול לגישה של ילדים מכל צדדיהן. במיוחד אם הן צמודות למשטח האכילה במטבח, הדבר עלול להיות מסוכן כאשר מבשלים וילדים אוכלים במקביל בסמיכות לכיריים. בכיריים הממוקמות במטבח בסמוך לקיר נמנעת רוב הגישה אל הכיריים במיוחד אם עומדים בסמוך לכיריים ומבשלים.

מיקום המיקרוגל – אחד מהמכשירים בעלי פליטת קרינה הגבוהה ביותר בבית. בזמן הפעלת המיקרוגל אין לעמוד בשום פנים ואופן סמוך למכשיר, אפילו לא לזמן קצר. יש לעמוד במרחק של מטר וחצי לפחות מהמיקרוגל!!!. לכן יש לוודא שהוא ממוקם במטבח במקום כזה המאפשר לנו להתרחק די הצורך ועדיין לאפשר עבודה במטבח במשטח מרוחק יותר. מבחינת גובה המיקרוגל, אם ברצוננו שילדים יתפעלו מכשיר זה בעצמם אין למקם את המכשיר גבוהה מידי (כמו מעל שני תנורים – מעל 135 ס"מ) דבר המקשה על הוצאת נוזלים חמים מהמיקרוגל מבלי שישפכו (כגון קערת מרק מהביל) ויגרמו לכוויות.

מיקום חומרי ניקוי – עשרות ילדים בשנה נפגעים מחשיפה או בליעת חומרי ניקוי. היות והמגמה העיצובית של המטבחים כיום  היא למעט בארונות עליונים, עדיין כדאי לחשוב ולתכנן מראש היכן למקם את מוצרי הניקיון במטבח גבוהה ככול שניתן. נכון שהמקום האינטואיטיבי ביותר הוא בארון/מגרה מתחת לכיור, עדיין שווה לחשוב על מקום בטיחותי יותר כאשר יש פעוטות בבית.

משטחים וידיות – יש לתת את הדעת לגימורים של המשטחים השונים במטבח (שיש, שול , דלפק, אי) וגימורי הידיות של הארונות והמגרות, גם בפינות וגם לאורך כך המשטח או הידית,  ולהדגיש זאת בפני הבעל מקצוע, להעדיף פינות מעוגלות על פני פינות חדות. הדבר יכול להכריע, במקרה של התנגשות  ראש של ילד בפינת משטח, בין מכה כואבת ושטף דם פנימי לבין פתיחת ראש המצריכה טיפול רפואי מיידי.

מדרגות – גם בפנים הבית יש לוודא שהמדרגות מתוכננות ומבוצעות על פי תקן לכל אורכן וכן משטחי הביניים בין גרמי מדרגות נפרדים אם ישנם. כמובן במקרה של ילדים קטנים יש להתקין שערי בטיחות משני צידי המדרגות. מומלץ לתכנן תאורת לילה לאורך כך המדרגות שתדלק תמיד עם שעון שבת בשעות הלילה.

חדר רחצה – מומלץ באזור הרחצה להתקין ידיות אחיזה במיוחד לגיל הצעיר ולגיל המבוגר, רצפת משטח הרחצה צריכה להיות מחוספסת למניעת החלקה (חשוב בזמן שמזמינים אמבטיה לציין זאת בהזמנה). ריצוף חדר הרחצה חייב להיות מאריחים נוגדי החלקה במגע עם מים.

קמין – חשוב למקם במקום הבטוח ביותר בחלל הרצוי עד כמה שיותר רחוק ממקום מעבר.

מעקות – אחת מסיבות המוות בילדים ופגיעות של מבוגרים הם נפילות בבית או מגובה בבית. יש לוודא שיש מעקה לפי תקן למדרגות, למרפסות ולגג. לא מומלץ מעקה המאפשר לילדים לטפס עליו. מניסיון עם ילדים שובבים – בכל מקום שבו יש סכנה של נפילה מגובה להגביה את המעקה מעל התקן כיוון שילד קטן בגיל 5-6 כבר מסוגל בקלות רבה לעלות מעל מעקה בגובה התקן.

חלונות ומפתחים – יש לוודא שכל מפתח זכוכית בבית, מתחת לגובה 80 ס"מ, מחוסם ע"פ תקן.  יש לוודא שחלונות ציר לא נפתחים מעל מיטות, אמבטיה ורצוי גם לא מעל שולחן עבודה. לתריסי גלילה חשמליים של ויטרינות גדולות מומלץ להתקין גלאי שמונע את סגירת התריס במידה ואדם עובר או נמצא מתחת לתריס. בבתים בעלי 2 קומות ומעלה ובעלי ילדים קטנים ו/או סקרנים מומלץ ביותר להתקין סורגים. בכל שנה נפגעים ילדים מנפילה מחלונות ללא סורגים.

חשמל – יש לוודא שהכל, הכל, הכל!!!! נעשה לפי תקן, מהשלב הראשוני של תכנון וביצוע החשמל בבית. כולל החציבות ומעברי החשמל בבית בתוך הקירות (שאין למשל מעברי רוחב של כבלי חשמל אופקיים בגובה נמוך או באלכסון, העלול לסכן אתכם בהמשך חייכם בבית בעת שתרצו לתקוע מסמר או בורג בקיר).

קרינה – ככול שהטכנולוגיה מתקדמת, כמות המכשירים פולטי קרינה בבית רק הולך ועולה. ישנם מכשירים שפולטים קרינה ברמת חשיפה מסוכנת ולכן שהייה ממושכת לידם, בזמן שהם עובדים, מסוכנת. חשוב לדעת שקיר או ארון כמעט ואינם בולעים את הקרינה ולכן מסוכן לשהות זמן ממושך או לישון סמוך למכשירים אלה ולכן אין למקם מיטה או פינת מחשב/עבודה בסמוך או בגב הקיר של המכשירים הבאים: מקרר, מיקרוגל, מכונת כביסה, מייבש כביסה, ראוטר אלחוטי, מסך טלויזיה (תלי דגם). לכן מראש יש לתכן את הבית נכון ואת מיקומי המיטות, במיוחד של הילדים, במקומות בטוחים לשינה מבחינת רמת החשיפה לקרינה.

מאווררי תקרה בחדר שינה – יש לוודא שמאוורר התקרה אינו ממוקם בסמיכות למיטת קומתיים דבר העלול להיות מסוכן ביותר בעת העלייה או השהייה במיטה העליונה.

בהצלחה לכולם והמשך חיים ארוכים!

* תודה לאיילת גולדשטיין על השיתוף!

שלכם ,

תומר חן ריחאנה

בטיחות בבית . ביתי הוא מבצרי. האומנם?

הצטרפו לקהילת בונים בית בדוא"ל ותקבלו מאיתנו גאנט בניה מקצועי ומפורט!

הצטרפו לקהילת בונים בית בדוא"ל ותקבלו מאיתנו גאנט בניה מקצועי ומפורט!

תוכן נוסף שיכול לעניין אותך

גם את/ה רוצה להצליח בתהליך הבניה? הצעד הראשון מתחיל מכאן:

הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק של בונים בית

הצטרפו עכשיו לשירותי הליווי לתהליך בניה מלא

לכל שירותי הייעוץ הניהול והליווי של בונים בית

הצטרפו עכשיו לערוץ היוטיוב של בונים בית - הגדול בישראל בתחום הבניה והשיפוץ!

whatsapp

אני מעוניין/ת לקבל המלצה על בעל מקצוע או חברה

שליחת המלצה על בעל מקצוע או חברה

צילום מסך 2021-12-12 155059

רישום נגב אקולוגיה