אתם חברים בתור המשפחה נדרשים להכין רשימת העדפות מסודרת בה יפורטו כל השאיפות והרצונות כיצד יראה ויתפקד הבית החדש. כדאי לכלול ברשימה זו גם דברים שאינם רצויים בבית החדש. רשימה זו צריכה להיות מפורטת וברורה בכדי שהאדריכל הנבחר יוכל לתכנן את הבית באופן המותאם ביותר עבור המשפחה/בעלי הבית ללא בזבוזי זמן מיותרים.
תוכלו להוריד פרוגרמה לדוגמא מכאן 

[read more="קרא עוד" less="קרא פחות"]  

רצוי לארגן את הפרוגרמה בטבלה ולאפיין את הבית שלכם בכמה שיותר מדדים כך שהתכנון האדריכלי יהיה כמה שיותר מדויק עבורכם כבר מהסקיצה הראשונה.

לפניכם רשימת מדדים לדוגמה:

תקציב, מספר נפשות נוכחי בבית, גילאי בני המשפחה וצפי עתידי לגודל משפחה, נוכחות בעלי-חיים בבית, גודל הבית הבנוי, גודל מרפסות רצויות, מספר קומות, מספר חדרים, אפיון כל חדר (למי ולמה החדר מיועד ומה תכולתו), קיום חלל כפול?, סוג חימום רצוי, אופי חלל ציבורי (מטבח פתוח או כחלל נפרד?), מזווה?, פינת משפחה פתוחה?, חדר משחקים סגור?, פינת מחשב פתוחה לחלל ציבורי?, חדר עבודה?, פינת אוכל – עבור כמה סועדים?, מיקום חדר ההורים, חדר ארונות?, אופי החצר/גינה, מטבח חוץ?, בריכה?, מקלחות חוץ?, חנייה למספר רכבים, פרגולה ועוד.

חשוב מאוד להוסיף ולפרט האם יש בעלי מוגבלויות בבית באופן קבוע או זמני (כגון: אירוח הורים עם מוגבלות כלשהי).

בנוסף לפרטים אלה יש להוסיף את אופי התנהלות אנשי הבית מבחינת הרגלים. כגון: מהו חדר ההתכנסות המועדף בבית (מטבח, פינת אוכל, פינת משפחה, מול הטלוויזיה…),  הרגלי בישול, הרגלי אירוח, תחביבים, אוספים מיוחדים הדורשים מקום אכסון משמעותי או תצוגה, וחפצי ריהוט שברשותנו, שאנו רוצים להכניס לבית החדש.

אם כבר קיימות העדפות עיצוביות כלשהן כדאי גם להוסיפן. כגון: סגנון עיצובי (כפרי, מודרני…), חומרים רצויים (עץ, זכוכית…), צבעים אהובים, מיקומי תאורה וסגנון תאורה (שקוע, נסתר, גופים גלויים….).

התכנון האדריכלי הוא זה שיקבע את הנוחות ואיכות החיים שלכם בבית העתידי שלכם לכן חשוב לחשוב מראש על כמה שיותר צרכים שלכם, ולהתחשב עד כמה שניתן באופי ההתנהלות שלכם בבית!

ככול שתהיו יותר מפורטים ומדויקים בפרוגרמה שלכם, הדבר יקל על האדריכל בתכנון מדויק יותר של הבית שלכם וכך יוכל להתאים טוב יותר את הבית לציפיות ולדרישות שלכם. כמובן שבדרך זו יחסך לכם והרבה זמן יקר בתכנון האדריכלי

בנוסף חשוב לזכור שלרוב האדריכל אינו מכיר אתכם ומה שברור לכם לא בהכרח ברור לו ולכן פרוגרמה מפורטת משמעותה תקשורת טובה יותר וברורה יותר עם האדריכל.[/read]

שלכם.

תומר חן ריחאנה