מיהו אותו קבלן שלד שבונה לכם את הבית ?

ישנם בשוק אלפים של קבלנים חלקם קבלנים רשומים וחלקם לא .

קבלן רשום זהו קבלן שרשום אצל רשם הקבלנים ויש לו סיווג מתאים לבנית השלד שלכם

כמו שאדריכל צריך תעודה , מהנדס ועוד …. כך גם הקבלן שלכם חייב להחזיק בתעודה , בסוף אותו קבלן אמור לחתום לכם על טופס אישור עם צילום התעודה שלו עבור טופס 4 שלכם .

רשם הקבלנים מנהל את פנקס הקבלנים הכולל את כל הקבלנים הרשומים ואת סיווגם המקצועי והכספי. החוק קובע כי עבודות הנדסה בנאיות בהיקף כספי מסוים או מסוג מסוים חייבות להתבצע רק בידי קבלן רשום. בפנקס תוכלו לבדוק את פרטי הקבלן שאותו אתם חושבים להעסיק.

 

מהם הסיווגים של הקבלנים בשוק ומדוע צריך סיווג ?

כיום בשוק ישנם חמישה דרגות סיווג של קבלני רשומים. הדרגה הנמוכה ביותר היא דרגה מספר אחת כלומר ג-1 , כאשר מדובר בהיתר למחזור הכספי הנמוך ביותר כתוצאה מפעילות בענף הבניין וזה מה שבדרך כלל קיים במגזר הפרטי ן. לצד זאת, דרגה מספר חמש מתירה למחזיקים בה את ההיתר למחזור כספי שאינו מוגבל. הסיווגים הללו נוצרו עבור כך שרק הקבלנים בעלי הניסיון יהיו אלה שיעסקו בעבודות בעלות ההיקף הגדול ביותר. כך לא יווצרו מצבים לא נעימים בהם קבלן פשוט וקטן צריך להתמודד עם עבודה בהיקף ענק, כך שאין לא מושג כיצד לגשת אליה בכלל.

אז כפי שאתם רואים בטבלה , קבלן בסיווג בנייה (100) בסיווג ג-1 (קבוצה ג ) יכול לקחת פרויקטים של עד 4 מיליון שקל .

בקיצור אל תשחקו כאן , קחו קבלן רשום.

 

טיפים

 

 1. הצעת מחיר מקבלני שלד צריכה להתבצע כשיש ברשותכם תוכניות למכרז , כלומר לאחר ועדה כשיש אישור עקרוני להיתר האדריכל מכין סטים של תוכניות העבודה האדריכליות שלו כגון פרטי הבית , חתכים , חזיתות וכל תוכנית שקשורה לאדריכל. המהנדס מהצד שלו לאחר בקשת האדריכל מכין תוכניות קונסטרוקציה שמתאימות לתוכנית האדריכלית . 

 2. ברגע שתקבלו מהאדריכל שלכם את סט התוכניות האדריכליות קודם כל תעברו עליהם בקפידה רבה ככל הניתן כדי לוודא שאין טעויות אקוטיות ,לאחר שביצעתם וראיתם שהכל תקין תבצעו הצמדה לתוכנית המהנדס כדי לראות שאין עמודים ש"נופלים" במקומות שבהם הם לא צריכים להיות (האדריכלית אמורה לעשות את זה אבל תגדילו ראש ותעשו גם אתם) , תקפידו לבדוק בעיקר את מיקומי האסלות כדי לוודא שהצנרת לא נופלת על עמוד תמך ולעיתים גם המרחק מהקיר החיצוני הוא גדול מידי מה שמצריך שיפוע גדול מה שיכול ליצור בעיות , במידה וזיהיתם מצב כזה יש להעיר תשומת לב של מהנדס האינסטלציה + אדריכל

 3. יש לבצע תקציב שלישי (זוכרים שעשינו תקציב ראשון בשלב סקיצות , גרמושקה וכעת זהו השלב הסופי של תוכניות לביצוע ) , לאחר שיש לכם תמחור הנדסי מקצועי לשלד אתם תדעו מהי עלות השלד המוערכת ותהיה לכם נקודת ייחוס אמיתית .

 4. מדפיסים מספר סטים למכרז , מתקשרים לקבלני שלד רשומים (שכמובן בדקתם המלצות עליהם)

 5. ליצור קשר  עם 4 קבלנים טובים ולבקש הצעת מחיר ולמסור את הסט לכל אחד  , יהיו לכם בוודאי 2 הצעות מחיר שיהיו קרובות לתקציב שלכם ואתם תתכוונו לקבלן שיש עליו כמובן המלצות ושהתחברתם אליו יותר ואז ניגשים למשא ומתן איתו.

 6. חשוב לכתוב מפרט טכני לפני הסגירה עם הקבלן המיועד , תתפלאו לגלות כמה ניתן ״להעמיס״ על הקבלן ממש לפני חתימה .  אם יש לכם מסלול פרימיום באתר אתם יכולים לקבל את המפרט באתר .

 7. יש להגדיר לקבלן לו״ז לסיום !

 8. הקו המנחה החשוב ביותר בפרט ובכלל הינו נושא התשלום, משלמים אך ורק בסוף כל שלב וזה נכון לכל הקבלנים, לא להתפתות לכל מיני הטבות או בקשות שיעלו במהלך התהליך. נוסף לחלק את התשלומים והשלבים באופן כזה שמידת החשיפה שלכם אל מול ביצוע תהיה הגיונית

 9. יש לבקש מהקבלן תעודת קבלן רשום ובסיום שלד להחתים אותו עבור טופס 4 כולל צילום תעודת קבלן רשום.

 10. יש לבצע ביטוח עבודות קבלניות עבורכם !  לא לוותר על זה . כאן

 11. לקראת ביצוע לדאוג שיהיו אצל הקבלן סט הכי עדכני שיש , תתפלאו לגלות כמה בעיות יש עם זה שהקבלן מחזיק סט שאינו מעודכן מבחינת שינויים שבוצעו על ידיכם והאדריכל/מהנדס מטעמכם .

 12. חשוב לקנות בדיקה של קלונסאות ממעבדת הבטון עבור בדיקת הקלונסאות שלכם . הבדיקה אינה עולה הרבה אך מאוד חשובה.

 13.  מכל קבלן תבקשו לפחות 4 טלפונים לאנשים שהוא בנה להם ותבקרו באתר ותשוחחו עם האנשים , תבררו על טיב הקבלן , אמינותו וכ"ו.

 14. עדיף עם הגדרת מפרט לא לחלק חומר ועבודה ולתת הכל על הקבלן .

 15. לאחר שסגרתם עם כל בעלי המקצוע הרלוונטיים קרי שלד , חשמל ואינסטלציה מלאו דף קשר ומסרו אותו לקבלן השלד שלכם ושמירו בתקייה שלכם.

 16. לוודא שהקבלן שמקבל את העבודה מכם הוא גם הקבלן המבצע בפועל ולא ימונה תחתיו קבלן משנה בצורה כלשהיא.


 

כיום בבונים בית בפיקוחים שאנו מבצעים באזור השרון והמרכז אנו כבר מכינים את הקרקע הרבה לפני ומהיכרות השוק אנחנו מסמנים קבלנים שהצוותים שלהם יהיו פנויים בעוד חודשיים שלושה ופונים ל-4 קבלנים טובים ופנויים ורק הזדמנות עסקית כזו אנו מצליחים לחסוך המון .

בנוסף הגדרת המפרט עבורכם מאוד חשוב ולכן תנו את הדעת עליו גם בנושא הברזל והבטון .

אם אתם במסלול פרו תוכלו לקבל אותו מאיתנו .

 

בהצלחה !!!!!

תומר חן ריחאנה