שלום לחברי האתר וקבוצות הווטסאפ של בונים בית,

מקווה שתהליך הבנייה שלכם עובר כמו שצריך.

אני רוצה לשתף אתכם בנושא שרבים טועים בו , בשם השגוי הזה שנקרא עלות בניה למטר

חברים יקרים, המושג עלות בניה למטר הוא מושג שגוי שפשוט תפס לאורך שנים ואם לומר את האמת בעבר הרחוק גם אני ״פשעתי״ והתייחסתי אליו… (תיכף אפרט את הבעייתיות בזה מול מאות בונים בשטח וגם בסוף המאמר החשוב הזה תוכלו לראות סרטון עם הפרטים המלאים על עלות בניה למטר עם ערן מאינדן תעשיות שלדי פלדה עבור בניה קלה שמסביר יחד איתי את הטעות)

** תודה לערן מחברת אינדן על ההשתתפות בסרטון .

אתם יכולים לראות ממאות הבתים באתר שכל בית זו כלה אחרת לגמרי …

תראו את הסרטון להסבר מפורט יותר

 

כל תשובה של עלות למטר לא תהיה מבוססת מאחר ויש הרבה פרמטרים נעלמים והמחירים נעים על סקאלה מאוד רחבה של מחיר והשאלה מה כל אחד בונה ועל איזה שטח הוא בונה אותו. עלות בניה למטר סופית תדעו אותה לבית הספציפי שלכם יהיה רק בסוף הבניה ולא מהתחלה! לפי מפרט ואומדן מדוייק שהוגדר לפני העליה לשטח!

קחו לדוגמא בונה יקר מהקהילה שלנו, תכנן לא מזמן אקסל תקציב לבדו כי חשב שיצליח  עם התקציב שלו הוא הגיע ל-350 אלף ש״ח עבור שלד לדוגמא, אך הוא לא יסיים בפחות מ 450 אלף שקלים. למה? בגלל כל מיני משתנים שהוא לא לקח בחשבון ואלו 100,000 שקלים שצריך למצוא מאיפה להוסיף אותם! לא פשוט… וזה אחרי שאישרו לו משכנתה על הסכום שהוא חישב באקסל העצמאי שהוציא.

אנו מקיימים המון ייעוצים לבניה עם אומדן מפורט ואני יכול לומר לכם שאין בית שדומה למשנהו מבחינת העלות שלו למטר….!

היה אצלנו זוג בייעוץ שפשוט קיבל תשובה שהוא ממש לא יוכל לבנות את ביתו בתקציב שיש לו ! 🙁 אכן לצערי היה מאוד קשה להרוג את החלום (ממש קשה!!!) אבל זה עדיף מלטמון את הראש בחול…הרי מה כולנו עושים ?פותחים אקסל ומתחילים להכניס נתונים, נכון…?

לפני הכל, חשבתם על התשובה לשאלה האם בניית בית במפלס אחד שווה/יקרה/זולה יותר מאותו השטח בשני מפלסים??? חשבתם על סוגייה זו כבר בשלב התכנון?

פיתוח שטח ? מכניסים 10 ? 20? או 200 אלף? (שגם זה קיים ) ואופס עלות המטר השתנתה פתאום צריך לעשות קיר דיפון שעולה המון וגם האיטום שלו עולה לא מעט…. ועלות המטר והאומדן לא תקין.

משטחי חוץ ? מסתורי כביסה ? כל אלו לא נכנסים תחת ״עלות למטר״ .

שלד? מכניסים 1300 למטר ? 1700? אה… כן ….האדמה שלכם דורשת קידוחים מיוחדים שעולים המון כסף …. ושוב עלות המטר והאומדן לא תקין …..

השלד תוכנן על ידי האדריכל בצורה כזו שמשפיעה השפעה ישירה על עלות השלד והטיח שלכם וכל זאת לדוגמא קרניז דקורטיבי שעוטף את הבית… ושוב עלות המטר שלכם והאומדן לא תקין…

עבודות עפר לקראת הבניה – כולכם יודעים כמה ? 10 ? 20? 50 אלף ש״ח? יש הכל מהכל …. ושוב האומדן לא תקין…ממאות הייעוצים שעשינו כל בית פשוט מקבל עלות אחרת לחלוטין…!

איטום הבית – מה העלות? אתם יודעים לחשב כמויות ? האם 30 אלף ? האם 90 אלף ? יש מרתף ? האיטום גם יכול להיות עסק מאוד יקר (אבל כאן לא חוסכים !  וכמובן מאוד חשוב קראו כאן על איטום) .

אינסטלציה – רק כאן אנו רואים תיכנונים שגויים של יועצי אינסטלציה שאינם מייעלים את התוכנית ומקפיצים את העלות. היו בונים שחשבו שהנושא הזה יעלה להם 45 אלף שקלים אך פתאום הוא עולה להם 85 אלף.

 

מעקות ומסגרות – כמה מטר יש לכם ? האם אתם יודעים להעביר את הכמויות בתוכנית לעלות אמיתית ? מסגרות זה עסק כלל לא זול.

אלומניום וחלונות- יכולה להיות תזוזה של 20 אלף שח במקרה השכיח ולעד 150 אלף ויותר שינוי באומדן. ראו את הסרטון מטה לקבל הסבר מפורט על הנושא. כל בונה והחלום שלו לאלומיניום (שם השוני בתקציב עצום) , כנסו לפרק המבוא האחרון ופרקים נוספים בקרוב.האומדנים והתקציבים הרבים לעיתים מכילים 2 בתים שהם יחסית זהים אך כל אחד מהם מסתיים בעלות למטר בניה אחר לגמרי… 150 אלף שח, 200 אלף שינוי בתקציב יפתיע אתכם? עוד לפני תקציב עודפים שהכנסנו (תמיד יש הפתעות ויש להערך לכך)

כל אחד עם שטח אחר ואיכות בניה אחרת מה שמשפיע ישירות על העלות למטר ושינוי האומדן התקציבי .

חברים יקרים, אתם בונים במאות אלפי שקלים ויותר, אז כדאי שתדעו את כל הסעיפים שאתם הולכים לשלם עליהם ובמדויק, זה משרת אתכם לכל אורך הבניה וגם אנחנו ב״בונים בית״ שמלווים ומפקחים על בניית בתים מסתמכים על האומדנים האלו ותמיד תמיד עם היד על הדופק בכל הקשור לתקציב הבניה .

כשיש ״עוגה״ מסודרת עם עלות מדויקת לכל פרט וסעיף יותר קל להתנהל בפרויקט במיוחד בהצעות מחיר ומול הספקים והקבלנים. וזה פשוט יהיה חוסר אחריות מצידכם לא לדעת מראש לקראת מה אתם הולכים…

בקיצור אל תנחשו חברים ואל תצאו לפרויקט בלי לקבל תמונה מדויקת לקראת מה אתם הולכים.

 

בהצלחה לכולכם !!!

תומר חן ריחאנה