במאמר זה נסביר לכם על נושא המסגרות קרי מעקות , גדרות וכ״ו , המון בונים לא נותנים את הדעת על הנושא הזה ומשאירים זאת לסוף או שהאדריכל לא הוסיף בתוכניות וכאשר מגיע רגע האמת מתברר שהם לא ביצעו הכנות מתאימות ולא תיקצבו את הנושא הזה כיוון שהוא מאוד יקר ובונים פשוט לא מתמחרים וגם לא מבצעים את ההכנות הדרושות בהתאם למוצרים שהיו יכולים להיות אופטימלי בשבילם וגם לא מבינים שהתקנה ואיכות גרועה של מוצר וכמובן בעל מקצוע פחות מקצועי תפגע בהם בעתיד ומה שיקרה הוא שהם יצטרכו או להתפשר על איכות המוצר ולקנות בזול או שהם יצטרכו או לתחזק את הגדרות והמעקות שלהם בבית בצורה שהיא מאוד מאוד מתסתכלת או שיצטרכו לחיות עם מוצר שאסטטית הוא לא מה שאתם ביקשתם ולא מה שרציתם .

אז כדי לעשות סדר נסביר לכם על המושא החשוב הזה שנקרא מעקות ומסגרות ונכתוב לכם טיפים בנושא מעקות ברזל ואלומיניום.

ראשת נתחיל עם יתרונות/חסרונות של כל אחד

ברזל אלומיניום מה עדיף
לא עמיד במזג אויר לאורך זמן ומצריך תחזוקה חומר עמיד במזג אויר ולא מחליד אלומיניום
צביעה איכותית מחזיקה לאורך זמן אך לא כמו אלומיניום צביעה בתנור שהיא יותר איכותית על אלומיניום והסבירות שהצבע יתקלף הוא מאוד נמוך אלומיניום
לא גמיש חומר גמיש אלומיניום
מאוד חזק חומר יחסית חלש ברזל
עמיד ברוחות חזקות לא עמיד ברוחות חזקות ברזל
אפשריות עיצוב גדולות יותר פחות אפשרויות עיצוב ברזל
עבודה קשה יותר לעיבוד קל יותר לעיבוד אלומיניום
נקודת תורפה בריתוכים לחלודה חומר לא מחליד אלומיניום
מחייב בעל מקצוע מקצועי מאוד כדי להשיג תוצאות יפות מאוד קל לעיבוד ולא מחייב מקצועיות גדולה כמו בברזל אלומיניום
 1. צריך להבין שמעקות זה תחום מאוד כבד בעוגת התקציב שלכם , מטר מעקה ברזל נע בין 400 ל1000 שקל ,מטר רץ אלומיניום נע בין 600 ל1200 שקלים  למטר ואם יש לכם הרבה מדובר בלא מעט כסף . במידה ואתם עוברים ליווי פרו אצלינו אתם כבר יודעים כמה יעלה לכם כבר בשלב התיכנון.
 2. תהליך הצביעה של הברזל זה תהליך של צביעה עם צבע יסוד ואז צבע מגווני האפוקסי אך עקב האכילס של הברזל היו בעצם הריתוכים ,ברגע שהיו מרתכים את הברזל אז בנקודות אלו היתה מתפתחת החלודה וזה משם היה מתפשט בצורה מאוד רצינית עד להתפוררות של השער ואם היו רוצים לתחזק את זה היו צריכים לבצע צביעה חוזרת מה שגרם לעוד הוצאות , ליכלוך ועבודה רבה, שימו לב לכך!
 3. חומר האלומיניום פתר 90% מבעיות הברזל.אז האלומיניום בניגוד לברזל הוא חומר חזק וגמיש , עמיד במים (לא מחליד בניגוד לברזל מה שאומר שלא צריך כמעט לתחזק אותו ! )ובכלל בתנאי מזג אויר קיצוניים והוא מאוד קל לעיצוב ולכן כיום יותר ויותר בתים פרטיים מעדיפים לבצע מעקות וגדרות מאלומיניום.
 4. גם בסוגי האלומיניום יש מגוון מאוד רחב של פרופילים ופחים וחברה טובה יודעת לקנות אלומיניום איכותי ויודעת לעבוד עם החומר ,יש לה ניסיון ויכולה לתת את השקט הנפשי שהמוצר יעמוד לאורך שנים וזאת על ידי אחריות של לפחות 5 שנים לצבע .חשוב שתדרשו זאת כחלק מהרכישה שלכם.
 5. חיסרון של הברזל שהיה הוא בשערים, לדוגמא ברגע שיש צורך של אנשים בשערי הרמה ,הברזל לא יכול לתת פתרון כי הברזל מאוד כבד ולכן בשערי הרמה הפתרון הבלעדי זה אלומיניום ולכן חשוב שתדעו זאת בתיכנון .
 6. רמת הגימור של אלומיניום לעומת הברזל היא בהרבה יותר גבוהה ויש לאלומיניום קווים יותר ישרים והגימור של הפינה היא 90 מעלות לעומת הברזל שהוא מעוגל, לבסוף תחום מסגרות הברזל הולך ונעלם כי הוא יותר ״מלוכלך״ וגם המסגרים של ״פעם״ הולכים ונעלמים מהשוק , בנוסף עבודת מסגרות לעומת אלומיניום היא פשוטה יותר , מסגר קל לו מאוד לעבוד בצורת העבודה עם ברזל כי הוא חומר אחר לעומת האלומיניום שהוא הרבה יותר עדין לעומת הברזל, חשוב להבין שעבודת הריתוך באלומיניום היא אחרת ,מדובר בריתוך מיוחד שנקרא דרך אגב ריתוך אורוגון ונדרשת מיומנות אחרת ולכן מסגר שעובד עם ברזל לא בהכרח יודע לעבוד עם אלומיניום .
 7. עבודת אלומיניום היא עבודה ״נקייה״ יותר , לדוגמא מעקה למדרגות , בברזל יש צורך להגיע אחרי ריצוף , לקדוח כדי לחבר את המעקה , לרתך במקום מה שלפעמים גורם ל״כוויות״ בריצוף במידה ולא מכסים בצורה נאותה את הכל והרבה יותר מורכב , האלומיניום הוא מודלורי בדיוק כמו החלונות , עבודה מאוד נקיה ומדויקת עם רמת גימור הרבה יותר גבוהה ועדינה ולכן השוק הולך יותר לשם. אם בעבר היו עושים מעקות של מרפסות מברזל ואז השוק עבר למעקות זכוכית וכיום יש דרישה למעקות אלומיניום כיוון שעל הזכוכיות היו אנשים משתעבדים עם ניקיון שלהם , זה יפה בהתחלה אך אחרכך צריך כל היום לנקות.
 8. אלומיניום נצבע בצורה אחידה ועובר לתנור ב-200 מעלות ל10 דקות ואז יוצא לייבוש.שתדעו שהצבע הנכון לשימוש הוא פוליאסטר טהור עם מקדם UV שיטת הצביעה היא מסוג אלקטרוסטטי בתנור כלומר מתיזים אבקה מתוך מבחר הצבעים הקיים (סוג הצבעים הוא קטלוג RAL) ,שיטה זו מביאה לרמת גימור ואיכות שתחזיק לכם לאורך שנים .חשוב להדגיש כי לא כל צבעי הRAL מתאימים למוצרי המסגרות הנמצאים חיצונית ונחשפים למזג האוויר הישראלי ,מקצועיות הצביעה הכוללת כמות אבקה שמותזת זמן שהיה בתנור עוצמת חום בתנור ,פיזור החום בתנור יכולים להשפיע על רמת הגימור של המוצר ורק חברות עם ניסיון ובעלי מקצוע שמתמחים בתחום יכולים לספק את המוצר בצורה הטובה ביותר (מניסיון אישי בשטח!)
 9. ברזל זה יסוד שהוא פריך לחלוטין ואותו מערבבים יחד עם פחמן ומיצרים פלדה וקיימים סוגים אינסופיים של ברזל בהתאם לאחוזים של הפחמן בתוך הברזל ושם נקבעת איכות הפלדה .בארץ יש מפעל גדול של ברזל שנקרא פקר אבל יש עוד יבואנים כאלו ואחרים , לכם אין יכולת לקבוע את רמת הברזל אלא לסמוך על רמת המקצועיות והאמיניות של המסגר או המקום שממנו נקנה הברזל . ברזל מגלוון זה ברזל שעטפו אותו בחומר שמונע קורוזיה
 10. גילוון חם זה שלוקחים את הברזל וטובלים בתוך בריכת גילוון , ציפוי מיוחד שאוטם את הברזל מקבלת חמצן מה שגורם לו להחלדה ויצירת קורוזיה (התחמצנות הברזל) הגילוון החם הוא הטוב ביותר שיש והחיסרון שלו שהוא לא תמיד יוצא עם רמת גימור טובה .חיסרון נוסף של גילוון חם הוא שלא ניתן להכניס ברזל שביצעו בו גילוון חם לצביעה בתנור , לא ניתן ולכן צובעים ידנית.
 11. גילוון קר זה תהליך שמכניסים את הברזל לבריכת חימצון שממפעילים עליו תהליך אלקטרו סטטי חיצוני (ברוב המקרים הוא גילוון חיצוני בלבד)אך הוא גם לא היה מושלם כי ברגע שהיה נכנס רטיבות לחלק הפנימי אז החלודה התחילה מבפנים . כיום יש פח מכופף ואז מגלוונים אותו משני הצדדים ואלו הפרופלים הכי נכונים להתשמש בהם בעבודה .
 12. חשוב לבקש מהאדריכל להכניס את נושא המעקות כחלק מהפרט שאתם מקבלים ממנו בשלב התכנון ויתייחס לזה כחלק מהתכנון הכללי והרבה אדריכלים לא מתייחסים לכך בשלב התכנון,סוגי השערים ועוד… כי בהתאם לפתיחת השערים חשוב לוודא היכן יעברו כבלי החשמל , היכן יהיה האינטרקום וכ״ו
 13. רצוי להתחבר עם חברת מסגרות גדולה או מסגר כבר בשלב התכנון , אתם לא מבינים כמה ערך מוסף וכמה הכנות תכנון חכמות ניתן לעשות עוד על הדף לפני שעולים לשטח , יש המון דברים שאם בונים היו מכינים מראש זה היה חוסך להם לא מעט כסף בסוף.כי על סמך מה שתיכננו הם שמים את החשמל ושאר הכנות ….בגלל שיש מגוון מאוד גדול של שערים וגדרות הבונה חייב להתפקס על סוג הדגם ולבצע את ההכנות מראש , כי יש כבלים של חשמל , אינטרקום ושאר הכנות שצריך לבצע לפני ואם יש תכנון מראש הכל הרבה יותר קל וללא טעויות .
 14. כל מי שעושה שערים חייב לציין ולסמן בשטח מול המסגר שלו היכן עוברים קווי חשמל/תקשורת/מים/גז ובעצם כל תשתית שעוברת בשטח , יש לא  מעט מקרים שמסגר בא , קדח כדי לקבע שער על האדמה ובעצם פגע בתשתיות ואז זו בעיה רצינית , צלמו את השטח בזמן זריקת הצנרות לפני כיסוי , אפילו לחשבמרחקים של הצנרות ולסמן לבעלי המקצוע היכן עוברת צנרת . זה טיפ מאוד חשוב שישמור עליכם וישמש אתכם גם בעתיד
 15. לחייב את כל בעלי המקצוע לקבור את התשתית בעומק של 60 ס״מ , התקן אומר שצריך לקבור אותה 60 ס״מ במקרה של אדמה בלבד , ההמלצה שלי תמיד לקבור בעומק של 60 .להמון בונים אין מושג היכן עוברת הצנרת ולכן מאוד חשוב לדעת את זה .
 16. עלות אלומיניום נע בין 1100 ועד 2500 למטר לאלומיניום .
 17. עלות מעקה ברזל  נע בין 500 לזולים (וגם הפחות מקצועיים) ו1000-1300 לאיכותיים .
 18. לכתוב הכל בחוזה בלי פרשנות , כל מה שהבונה רוצה כולל עם הסקיצה המבוקשת ולהחתים את הקבלן עליה שזה מה שהם מקבלים .בדרך כלל בחברות הגדולות אין משחקים , אצל מסגרים קטנים זה בא יותר לידי ביטוי ולכן לא להשאיר מקום לפרשנות אלא לכתוב הכל בחוזה .
 19. במקומות עם רוחות סוערות רצוי לא לבצע מעקות סגורים
 20. לשים לב בתוכנית האדריכלית בעיקר כמה השטח של החניה מבחינת כנף/גרירה , גובה של הגדר יחסית לגובה השער , עניין של שיפועים בשטח ונקודות חשמל . יש לשים בנוסף דגש לדברים הבאים. מידות פתח החניה במידה ורוצים להחנות רכב אחד או שניים. סוגי השערים (נפתח/נגרר/הרמה וכ״ו) בהתאם למגבלות השטח גודל שער הכניסה כיחידה אחת או כנף וחצי או שתי יחידות קבועות . מיקום האינטרקום/תיבת דואר על יחידה קבועה או על הקיר (משפיע על גודל פתח הכניסה) המלצה לגודל כנף נטו יהיה לא פחות מ900 מ״מ …גדרות/מעקות יש לשים דגש בעת תיכנון החומות כיצד הם משפיעות , התקן הוא מאוד חשוב כאן , התקן מדבר על 1.05 מטר ואם עושים גדר נמוכה יותר יש לוודא שהמעקה לאחר מכן יעמוד בתקן (בטיחות). מידות הפילרים ומיקום שלהם בצורה שתהיה כמה שפחות בולטת.

בהצלחה !!!!

צוות המומחים של בונים בית