כחלק מקבלת ההיתר אתם הייתם חייבים לסגור מול מעבדת בדיקות בטון .
המעבדה אחראית להגיע אליכם לשטח בזמן יציקות קונסטרוקטיביות ולקחת דגימות מהמערבלי בון אצלכם בשטח
לאחר לקיחת הדגימה היא מגיעה למעבדה שבודקת האם הבטון עומד בחוזק הנדרש הן אחרי שבוע והן אחרי 28 יום שהיא הקובעת .
עיתים קרובות עקב מזג אויר קיצוני הבדיקה יוצאת נמוכה כעבור 7 ימים ומסתדרת לאחר 28. הבטון לאחר 28 יום אמור להגיע לפחות ל-33 (מורכב מ-30 חוזק הבטון ועוד 10% כך מגיעים ל33 הנדרש לעבור) .יש קונסטרקטורים שמעבירים גם פחות מ30 בבדיקה הסופית. חשוב להבין האחריות על טיב הבטון היא של *המפעל בטון* על כן חשוב שהקבלן יקח בטון ממפעל מוכר ואיכותי.

לגבי סוג הבטון יש להבדיל בין 2 מושגים נוספים :

רמת חשיפה ודרגת שקיעה, ישנה תקנה שמחייבת את מפעל הבטון לציין את רמת החשיפה  קשור לגובה מעל פני הים לדוגמה באיזור אשדוד קרוב לים ישנה דרגת חשיפה גבוהה וכלל שמתרחקים והמפלס עולה הדרגה יורדת…ככל שהדרגה נמוכה יותר עלות הבטון נמוכה יותר מעצם יחס המלט ושאר המרכיבים לקוב.
ויש גם את דרגת השקיעה והיא למעשה מתייחסת לדלילות החומר. לדוגמה בקירות ממד לעיתים בוחרים שקיעה 6 (יותר דליל) ואז קירות הממד יוצאים יותר חלקים(נדרש כמובן חיזוקים יותר טובים כאשר מדובר בתערובת יותר דלילה )
אין זה אומר שתערובת יותר דלילה יותר חלשה מכיוון שמשנים את יחס המלט ומוסיפים יותר מים אך גם יותר מלט כך שעל אף שהתערובת יותר דלילה היא תגיע לחוזק של ב30.
בדרכ רוב הקבלנים משתמשים בדרגת שקיעה 5 בכל שלבי היציקות.
בתערובות גם משתמשים או בגרגיר עדס או ברגיל – עדס הוא גרגיר יותר דק שמיועד להיכנס לאלמנטים יותר עדינים קרי חגורות עמודים וכו  כך שבמקרה של סגרגציות(אי רציפות של יציקה כמו נקודות במקום משטח חלק) ביציקת משטחים פחות דרמטי מכיוון והתערובת בטון מתפזרת די בקלות לכל הכיוונים.
בכל מקרה במקרה הזה מפעל הבטון מחוייב לגלילים במידה והתוצאה לאחר 28 יום לא תקינה -המפעל פונה ומשלם על הבדיקה מול המעבדה ,הם מגיעים ומוציאים בדרכ 6 גלילים ומבצעים לחיצה *ב99%* מהמקרים ששמעתי הכול מסתדר בסוף.

טיפים:
יש להכניס בחוזה מול הקבלן שלד שהוא אחראי לתאם את מעבדות הבטון אל מול היציקות המתוכננות
יש לוודא שההזמנה אינה נקבעת לאחרי השעה 17:00 ואם כן תהיה על חשבון הקבלן (אחרי 17:00 המעבדות מחייבות ולכן יש לדעת את הנתון הזה מראש)
יש לבדוק שמערבל הבטון מגיע אליכם לשטח עד שעה וחצי מרגע יציאת המערבל ליציקה.(בדיקת תעודת הזמנה)
יש להשתמש בבטון מתאים לפי אלמנט היציקה
מאמר מקיף על מעבדות הבטון נכתב עבורכם כאן
ה
סבר מפורט יותר על בטון תקראו כאן

בהצלחה !!!

תומר חן ריחאנה