אוקיי ….. בואו נעבור לנושא הלא פחות חשוב שאלות ותשובות שלי מול קליל ובהמשך גם שאלות ותשובות שלכם שנענו על ידי גיא , מנהל ההדרכה והתמיכה הטכנית של קליל.

”אלומיניום

אז ישבתי יחד עם גיא , מנהל ההדרכה ותמיכה הטכנית מטעם קליל ורותם מנהלת תקשורת שיווקית של קליל כדי לקבל תשובות לשאלות החשובות מאוד האלו.

לפני כן כמה מילים על קליל ועל מסלול שלושת הצעדים שלהם ומדוע זה חשוב ומה זה נותן לנו הבונים ?
זהו מסלול שקליל הכינה עבור הלקוח הפרטי ,כשהבונה הפרטי רוצה להכין מפרט ולדעת לקראת מה הוא הולך, קליל נותנת ייעוץ חינמי לבונים פשוט צריך לחייג *8555 ומתאמים לכם פגישה יחד עם המפרט שאותו קיבלתם מהאדריכל/ית שלכם הפגישה מתנהלת באחד מארבעת אולמות התצוגה של קליל. בפגישת הייעוץ הזו אפשר אפילו לבוא יחד עם האדריכל ולשבת על התוכניות , אתם עושים סיור באולם ורואים את כל הפרופילים ויחד כמובן מעלים את כל הסוגיות, תקציב, צרכים שלכם, מיקום גיאורגפי , גדלים וכ״ו…
ואז קליל מרכיבים אתכם מפרט שהוא חד חד ערכי כדי שתוכלו להשוות תפוחים לתפוחים מכל הצעות המחיר שלכם שזה כולל פרזול, זכוכיות, תריסים וכ״ו…
בסוף אתם מקבלים רשימה של כל האלומיניום שלכם בבית ועם רשימה זו אתם הולכים לקבלנים שהם חייבים להיות קבלנים מורשי קליל, אתם יכולים לגשת דרך קליל או עצמאית, מה שחשוב הוא שתמיד תבדקו המלצות דרך האתר/הקבוצות וכמובן לראות עבודות. קליל מצידה, תפנה אתכם לקבלנים מורשים שלה המתאימים לסוג הפרויקט שלכם לפי אזור הבניה שלכם לפי דעתה.
אחריות שלכם היא, שוב,לבדוק המלצות על אותם קבלנים .
לאחר מכן אתם פונים לכלל קבלני האלומיניום שמצאתם, המפרט המומלץ שאתם מקבלים מקליל נותן את האפשרות להשוות בין אנשי האלומיניום אליהם אתם הולכים כיוון שהמפרט הוא מדויק ומפרט לפרטי פרטים מה מומלץ לכם.
ההגדרה היא הגדרה חד חד ערכית אם זה מבחינת מנועים, זכוכיות וכל שאר המערכת …
לאחר קבלת הצעות המחיר ולאחר שהתכווננתם על איש האלומיניום שלכם אתם מחתימים את קבלן האלומיניום על ההסכם של קליל האומר כי הקבלן מחויב לעבוד אך ורק עם חלקי קליל .
תוכלו להוריד את ההסכם מאתר קליל או לקבל אותו בזמן הפגישה .

”אלומיניום


אלו הסעיפים שאיש האלומיניום חותם עליהם ומתחייב לספק אותם ואתה כלקוח בחרת ולכן יש לכם את ההסכם הזה.
השלב השלישי אומר שכשקבלן האלומיניום מסיים את ההתקנה אצלכם אתם שולחים את ההסכם החתום אל קליל ומתאמים פגישה, אצלכם בבית, כדי לבדוק שהכל הותקן כמו שצריך עם אביזרי קליל מקוריים .
עוברים עם קליל פתח פתח ובודקים שהכל לפי המפרט ואם הכל תקין מאשרים את תעודת האחריות המשולבת שזה אומר שקליל אחראים על רכיבי המוצרים , הפרופילים,הצבע והמנועים והאביזרים , איש האלומיניום מצידו אחראי על ההתקנה והאיטום .
על ציר הניסיון של קליל ההתקנות תחת האחריות של קליל הם התקנות טובות ונכונות על פי מה שקורה בשטח בפועל .
לדוגמא, ניקוז מים, בקטלוג העבודה של קליל יש הנחיה מדוייקת היכן בדיוק לבצע את חור הניקוז והדברים האלו נבדקים על ידם לאחר ההתקנה, קליל לאחר שהזמנתם אותם בודקים בשטח את איכות ההתקנה.
ובמידה ויש לכם תקלה אתם כמובן פונים לקבלן האלומיניום שלכם ומידה ואתם לא מקבלים ממנו מענה לשביעות רצונכם אתם פונים לקליל שיכולים לסייע בנושא .סטטיסטית , כמות הבעיות שקליל מטפלת בה היא זניחה כיוון שקבלני האלומיניום המורשים מחויבים לקליל מבחינת איכות העבודה שלהם.

כדי להיות מתקין מורשה יש צורך בוותק, באיכות עבודה, התקנות שהם רואים, יציבות של עסק לאורך זמן (חמש שנים לפחות) .
לכל חלון יש מבלטים ולכל סדרה יש מבלט משלה
”אלומיניום

מבלט של ייצור חלון.

כל מבלט כזה בממוצע עולה בסביבות 17 אלף שקלים ויש כאלו גם ב-30 תלוי באיזה פרופיל המבלט מטפל
כל קבלן מקבל חוברת תכנון ועבודה ייעודית לכל סדרה וסדרה כדי לדעת בדיוק איך לייצר כל חלון ודלת.
יש לקליל הדרכה ותמיכה טכנית לבעל העסק כדי לתמוך בו מקצועית במידת הצורך.
בסופו של דבר קליל תומכים טכנית בקבלני האלומיניום ומעניקים להם כל סיוע טכני ומענה בכל שאלה או בעיה ולכן מורשי קליל מודעים יותר לאיכות העבודה וההתקנה שהם מספקים.
קליל למשל מחתימה על כל פרופיל שהיא צובעת (תיכף תראו את זה ) וקליל יודעת לזהות את הפרופילים שלה ואף את הצביעה שלה כדי לוודא שמה שהזמנתם הוא מה שמורכב אצלכם .

אז בואו נעבור על שאלות תשובות …

מה ההבדלים בין אלומיניום של קליל לחברות אחרות או לאלומיניום שמגיע מסין ?

אצלנו חומר הגלם הוא טהור להבדיל מחברות שמשתמשות באלומיניום שמכיל ״פסולת״ – שאריות מותכות,האלומיניום של קליל מיובא מחו״ל ומדובר באלומיניום איכותי ברמה הגבוהה ביותר שיש.
החומר נבדק על פי תקן ועומד בשורה הראשונה של חומר הגלם בעולם.

מדוע ישנם הפרשים גבוהים בין הצעות מחיר שאנו לוקחים לחלונות אלומיניום ? איך נמכר חומר הגלם , לפי משקל ?

ראשית ייתכן שהצעות המחיר אינן זהות ובהן ההתייחסות המתקין היא לרכיבים שונים .בנוסף ייתכן כי ההפרשים נובעים בין פרופילים שאינם מתאימים , אביזרים תחליפיים שאינם מקוריים או חיקויים זולים יותר ומנועים לא איכותיים הפוגעים באטימות המוצר ותיפקודו לאורך זמן (החלפתם בעתיד תעלה כסף רב)
צריך להבין שקבלנים קונים את הפרופילים של קליל פחות או יותר באותו מחיר ולא אמורים להיות הפרשים ברמות של יותר מ10% במחיר המוצר הסופי , אם קיים הפרש כזה אז התפוח אינו אותו תפוח!!! אם המחיר הוא זול משמעותית מיתר ההצעות אז כדאי שתדעו שעל מנת למנוע זאת כדאי ואף מומלץ להחתים את המתקין על הסכם לעבודות אלומיניום של קליל בו ברור ל2 הצדדים מהם התחייבויות המתקין וחובת הלקוח.
אין ארוחות חינם ,אי אפשר לקנות שקל ב80 אגורות , כשהבונה מסתכל רק על ההפרש ולא יודע או מבין מה הוא באמת מקבל בפועל ובנוסף אין לו יכולת לבדוק זאת בפועל אז אין תחליף לבדיקת מומחה של קליל.(בדיקה שאינה כרוכה בתשלום)

איך משווים בין הצעות המחיר ? איך מוודאים שבנוסף לאלומיניום של קליל כל ההצעות מכילות מפרטים זהים כגון תריסים, פרזולים וכ״ו?

החוזה שקליל מספקת להחתים את הקבלן -הוא מסמך משפטי לכל דבר ועניין המגן על הלקוח הפרטי ומבטיח כי המתקין מתחייב לספק את הכל מקורי ועל פי מפרטי קליל.רק עם חתימה על הסכם זה יכולה קליל לבוא ולבדוק בסוף העבודה ולקחת אחריות על המוצר שלה . לבד יהיה לבונים בלתי אפשרי לבדוק את סוג הפרופילים ,צבע,אביזרים ,מנועים ותריסים וכ״ו …. הבונים צריכים להביא איש מקצוע כדי לבדוק כל אביזר ואביזר .
בכל מקרה הצעות זולות מאוד צריכות להדליק נורה אדומה לבונה והוא צריך לשאול את עצמו אם הוא מקבל מה שהוא ביקש לבטח אם יודע כי אלו אביזרים המקורים והמתאימים.
כבר נתקלתי במקרים בהם מתקיני החלונות נותנים הצעת מחיר נמוכה באופן משמעותי , הם חוסכים בפרופילים והאביזרים ולא נותנים את שהובטח! דבר זה יכול לבוא בידי ביטוי בפרופילים , צבע ואף אביזרים ומנועים או כל דבר אחר. זה אחד הדברים שיכולים להוזיל משמעותית את ההצעה וכאן הבונה בוחר בו בגלל מחיר, אך לא מבין את משמעות ההנחה, את המקום שבו חוסכים עליו.
אני ממליץ קודם כל שהבונים יבקשו מכל קבלן 6 עבודות שעשו בשנתיים האחרונות, שיתקשרו ויראו את העבודה ובדרך כלל האנשים אומרים את האמת, או לקרוא המלצות באתר וכל דבר שהם יוכלו לברר.
אם הקבלן לא מסוגל לתת לכם 6 עבודות בשנתיים אז זה אומר משהו.
ברגע שהקבלן יודע שקליל באים לבדיקה הוא נזהר ויודע שהוא נבדק גם אם לבונה יש מפקח.
אם תחתימו את המתקין על הסכם קליל הרי לכם סוג של שקט וביטחון.

מדוע קיים שוני בעלויות של פרופיל 7300 לדוגמא לפרופילים זולים יותר כמו 1700 ?

יש הבדל עיצובי והתאמתי בין המוצרים , ההפרשים נובעים מהפרשי משקל , עלות עבודה וזמן ייצור ,חלונות כבדים יותר ויוקרתיים יותר , פרזול יוקרתי יותר יביאו למחיר יותר גבוה.

מה ההבדל בין הדבקה חמה להדבקה קרה מבחינת הזכוכיות ?

הדבקה קרה איכותית יותר, מבוצעת משני הצדדים של הזכוכית, הדבקה קרה עמידה יותר לקרינת השמש ועמידה יותר לאורך שנים. לעומת הדבקה חמה שהיא זולה יותר ופחות איכותית. ההמלצה היא לוודא להזמין רק בהדבקה קרה.

לעיתים בזכוכית בידודית קיים עיבוי שנכנסים אדים אל תוך החלון. איך מונעים זאת ?

על ידי ביצוע בהדבקה קרה, איכותית ומכל הצדדים תופעה זו לא אמורה לקרות.

ישנם אלפי קבלני אלומיניום ! איך בודקים שקבלן הוא בעל איתנות כלכלית והוא אכן טוב ומקצועי ? אתם יודעים שזה לא עוזר עד כמה שהפרופילים יהיו איכותיים אם הבונה לקח קבלן גרוע…

אפשר לבדוק ב BDI שזה כלי טוב ולדאוג ולהבטיח את עצמכם מבחינת תנאי תשלום .

מהיכן קבלני האלומיניום קונים את חומר הגלם ?

הם קונים מבתי מסחר ויש כמה עשרות כאלו הרוכשים מקליל . הבונה יכול לבקש מקבלן האלומיניום שהוא רוצה להגיע ולראות את החומר בזמן שהוא מגיע לקבלן האלומיניום .לגיטימי בהחלט.

קיימים פרופילים שלא מאפשרים זכוכית בידודית או מרווח חלונות 4-12-4 ויותר , תעשו לנו קצת סדר מהם המגבלות של הפרופילים בהתקנת בידודית והמרווח ביניהם .

המגבלה היא עובי הכולל של הזכוכית ואם היא זכוכית כפולה, למשל בדלת זה אמור להיות מינימום 8 מ״מ לזכוכית אחת מה שאומר ששתי זכוכיות הם כבר 16 מ״מ ואם זה בידודית אז יש גם את המרווח ביניהם ולכן יש להתאים את גודל הפרופיל לס״כ הזכוכית הרצויה + מרווח (האוויר שבינהם).
הכי נכון זה פשוט להיפגש לייעוץ בקליל ולקבל את התשובה, או בפורום קליל .
לכל פרופיל יש את מגבלת עובי הזיגוג המקסימלי, ישנם עיצובים דקים ועדינים כמו הבלגי שלא מאפשרים כל סוג זיגוג ויש כאלו המאפשרים זיגוג רחב יותר כמו ה 5500 שיכול לקבל זכוכית עד 40 מ״מ.

/b>בהמשך לשאלה של הבידוד, מהו המרווח שמאפשר את הבידוד הכי טוב בזכוכית בידודית ?
השאלה מה בוחרים, את הזכוכית או את הפרופיל כי אם הבונה רוצה בלגי אז בזכוכית רגילה הוא יוכל לקבל מקסימום של 4-6-4 ,צריך לפחות מרווח של 12 כדי לקבל אפקט בידודי מעולה אך מצד שני אתה יכול לקחת 4-6-4 עם זכוכית משופרת ובכך לשפר את הבידוד התרמי .
כלומר תוכלו לבחור את הפרופיל המתאים ומשם תתאימו את סוג הזכוכית שתתן לכם את הבידוד התרמי או האקסוטי בהתאם לדרישות של הבונה .

האלומיניום עצמו אינו מבודד, מהם הפתרונות כיום בשוק לבידוד האלומיניום בבית בנוסף לזכוכיות ?

עיקר הבידוד מגיע מאזור הזכוכית , ישנה תופעה של עיבוי בגלל הפרשי טמפרטורות ואז רואים את העיבוי על החלונות ,כיום יש מערכות עם גשר תרמי והן לא מעוצבות והרבה יותר יקרות ולכן השוק פחות קונה אותם.

/b>יש מחיר ממוצע למטר לחלון ולתריס ?
אין, כי זה תלוי בסוג החלון שבחרתם, הזיגוג, הידיות, המיקום הגיאוגרפי, איזה קומה, סוג התריס ומנגנון הפעלתו. בקיצור, יש הרבה גורמים שמשפיעים על המחיר.

בשלב התכנון , איך בונה יכול להיערך בתכנון החלונות שלו בבית מול התקציב שלו לנושא זה ? יש המון מצבים שבונים מתכננים, מגישים, מגיעים לשלב הצעות המחיר ומקבלים הצעות מחיר שהם גבוהות מאוד מהתקציב שהם העריכו. מהם הטיפים שלכם להיערכות נכונה לכך?

להגיע לאולם התצוגה ולגבש מפרט ואותו לקחת להצעות מחיר. תכנון האדריכל גם הוא אמור להיות מותאם לתקציב. באולם התצוגה יגידו לכם מהי רמת המחיר של הסדרות שאותם בחרתם (נמוך/בנוני/גבוה). בנוסף להצעות שתיקחו . חשוב להגיע מוקדם ככל הניתן כדי לא להיות מופתעים…!
כאשר חורגים מהתקציב מתחילים לחפש בזול ושם קורות הנפילות מול קבלנים שאינם מקצועיים מספיק, אשר אינם מספקים את שהובטח ועלולים לבצע עבודה באיכות ירודה.
מומלץ לא להתפרע עם כמות וגודל המפתחים , אלא להתאימם לתקציב.
יש לא מעט דברים שיכולים לפתור לבונים המון דברים אקוטיים עוד בשלב התכנון.

איך מוודאים שהקבלן עובד מול ספק תריסים איכותי וכמובן איך אני בתור בונה מוודא שקיבלתי את התריס האיכותי ?

חשוב שהתריסים יהיו עם חותמות של קליל , הבונה אינו יכול לדעת מה הותקן , ובסופו של דבר צריך להזמין בודק מטעמנו על מנת להיות בטוחים.

איך צובעים אלומיניום והיכן? ואיך הבונים מוודאים מול קבלן האלומיניום שהם מקבלים צביעה איכותית של החלונות שלהם ?

קיימות שתי שיטות לצבוע אלומיניום, רטוב או אבקתי.
אנו בקליל צובעים בשתי השיטות , כל פרופיל הנצבע בקליל מקבל חותמת המבטיחה ומאשרת שאכן נצבע בקליל.

איזה מנועים קיימים היום בשוק ומהם ההבדלים ביניהם? אשמח לטיפים שלכם בנושא, עלויות, התקנה במפתחים גדולים וכמובן איך מוודאים שהתקינו נכון?

ישנם עשרות סוגי מנועים, יש סיניים ויש אירופיים . משפחת המנועים בקליל נקראת קליל קונטרול והם מתוצרת חברת נייס האיטלקית .אנו בחרנו בהם משום שמנועים אלו מעניקים לנו את הפתרון המושלם לכלל מערכות האלומיניום. התיאום של כלל מערכת קליל מול נייס בוצעה על ידינו בצורה מושלמת כך שמבחינתנו הלקוח מקבל מנועים ומערכות מושלמות שנבדקו בצורה כוללת ושלמה על ידינו גם מבחינת בדיקות רגילות וגם מבחינת שילוב של בקרה חכמה בבית מול חיישנים. לכן אנו מתנים את האחריות המשולבת בשילוב מנועי קליל קונטרול כי אנו מכירים ומודעים לאיכותם הגבוהה.
בכל מקרה יש לבחור את המנוע הנכון בהתאם לגודל התריס ומשקלו. קיבוע המנוע לציר אליו מחובר התריס באופן טוב ומקצועי הינו חשוב מאוד משום שקיבוע לא נכון יגרום לבלאי מואץ למנוע ונזק לתריס. חשוב שתדעו שיש לעבות קירות ולהשאיר מספיק מקום לתריס לכשיגיעו לשלב ההתקנה. לכן אני ממליץ להגיע לייעוץ כבר בשלב התכנון ואף לסגור קבלן אלומיניום בטרם העליה לשטח או עם תחילת השלד .
מניסיון שלי לא מעט בונים נופלים בנושא הזה ומתחילים למצוא פתרונות שונים ומשונים כדי לפתור בעיות אלו …
תכנון מראש! פותר הרבה בעיות עתידיות.
אם לא מכינים מראש קיר בעובי מתאים ניתן להתקין תריס אבל רק עם ארגז חיצוני / גלוי שהוא פחות אסטטי.
לדוגמא (מניסיון), לקוח ביצע חלון קבוע עם תריס אך אחרי ההתקנה הוא הבין שאת התריס הוא לא יוכל לנקות מהצד הפנימי. במידה והיה מגיע לייעוץ, הוא היה מגלה את זה עוד בזמן התכנון ולכן היה מבצע שם כבר חלון פתיחה.

בנושא בחירת גלאים, עם אלו גלאים אתם עובדים? מה לדרוש מקבלן האלומיניום כדי שאקבל גלאים באיכות טובה, נשמח לכמה טיפים מכם בנושא זה .

כל הגלאים והחיישנים הם של חברת נייס .

מהו משקוף עיוור ומדוע הוא חשוב? מאיזה חומר הוא עשוי? מה לוודא מול קבלן האלומיניום לפני סגירה?

זה נקרא מלבן סמוי המותקן בשלב השלד ומגיע מפח מגולוון או אלומיניום והטיח מכסה אותו. מסגרת זו נותנת קו לטייח . בודקים את האלכסונים והמידות לאחר קיבועה, נוצר פתח ישר ומדויק. לאחר טיוח איש האלומיניום לוקח מידות מדויקות והחלונות מותקנים ישר על המשקוף העיוור, זה מאוד מקל על העבודה של קבלן האלומיניום, כמובן יש להשאיר הנחיות לטייח בנוגע לביצוע השליכט והטיח ואת זה קבלן האלומיניום מספק.כדאי לתאם בין הטייח לאיש האלומיניום לפני ביצוע השליכט.

איזה סוגי ארגזי תריס קיימים? איך ניתן לבודד את ארגזי התריס?

לקליל יש את ארגזי פירנצה שהם ארגזים סמויים, אטומים ומבודדים, יש עם גימור גבס וגימור עץ.
יש את המונובלוק שאלו ארגזים פנימיים ששם יש 3 סוגים מונובלוק 10 , 30 ו40 , האטום ביותר זה ה-40 שיש לו אטם וסרגלים אך הוא פחות נפוץ בבנייה הפרטית, ארגז נוסף זה ארגז שנקרא רול בוקס בייצור של חברת בת של קליל ״רול פרופיל״ ארגז שניתן לצבוע אותו בצבע של הקיר ואז הוא "נטמע בקיר." .

רול בוקס של חברת רול פרופיל


מונובלוק

”אלומיניום

פירנצה של חברת קליל

יש לא מעט טעויות של בונים אשר לא מבצעים עיבוי של קירות עבור ויטרינות , איך אתם יכולים לעזור כאן ? מתי יש צורך לעבות קירות ?

כפי שכבר ציינתי, זה קורה מכיוון שהבונים מגיעים לייעוץ בקליל בשלב מאוחר מידי, לעיתים בסוף השלד שלב בו כבר קשה ויקר לתקן. מומלץ מאוד להגיע אלינו עוד בשלב התיכנון כדי שתקבלו המלצות תיכנוניות מאיתנו , בנוסף רצוי לסגור קבלן אלומיניום לפני התחלת ביצוע השלד .גם מתקין האלומיניום יוכל לתת לכם הערות לביצוע בשלב השלד אם זה הכנות לארגזי תריס ועיבוי קירות וויטרינות . .

יש קבלני אלומיניום מעולים שעובדים עם כל היצרנים בשוק ולכן הם אינם מורשי קליל, איך הבונים מוודאים במידה והם לוקחים קבלן שאינו מורשה שהם מקבלים מוצר קליל מקורי ?

ניתן לבדוק על ידי קיום חותמות על כל הפרופילים כולל התריסים . קליל מחתימה את כל הפרופילים, בנוסף ,לכל פרופיל יש את ההטבעה של שלושת הפסים כפי שראיתם ויש לוודא שהם קיימים.
לגבי ידיות יש גם החתמה של קליל, לגבי גלגלים יהיה מאוד קשה לבונה לוודא קבלה של גלגלי קליל ולכן יש לבחור קבלן אמין ומומלץ.
בנוסף אפשר להחתים אותם על חוזה להתקנת חלונות קליל ולהתאים את הסעיפים הרלוונטים. החוזה הוא מסמך משפטי שמוגש כשירות ללקוחות שרוצים לקבל 100%
”אלומיניום

”אלומיניום

מהו גובה סטנדרט לחלון? ומה אני בתור בונה צריך להקפיד בשלב התכנון כדי לקבל תכנון מותאם וטוב?

אין גובה סטנדרטי וזה תלוי באדריכל ובתכנון , חשוב לקחת בחשבון פונקציונליות ואת גודל ההכנה לתריס הגלילה.

יש תקנים בנושא גודל מפתחי חלון אל מול תריסי אור/מוקצף? שואל עקב שאלות של בונים וכל מתקין טוען משהו אחר בנוגע להתאמת תריס למפתח החלון .

יש מידות מקסימליות שאנו מפרסמים לגבי שלבי אור משוכים ושלבי אור מוקצפים. מידות מקסימליות של תריס אור הוא 5.2 מטר למשוך ו3.6 למוקצף. אך, בשלב הייעוץ תוכלו לקבל את כל הפתרונות.

מהם סוגי הפרזולים וגומיות הטובים הקיימים בשוק קרי גלגלים, גומיות איטום, ידיות וכ״ו. במיוחד בתחום גלגלי החלון, איך ניתן לוודא את האיכות שאני בתור בונה מקבל?

האטמים (גומיות) שאנו משווקים נקראים EPDM, יתרונם הוא בעמידות לשמש ותכונות מכניות משופרות, קיימים בשוק גם אטמי PVC שהם יותר זולים ופחות איכותיים ועמידים לאורך זמן, לצערי אני רואה אותם בשטח .
על כל אטם של קליל יש מספר קטלוגי.
אטמי EPDM לבנים אנו מייבאים מחו״ל ואיכותם גבוהה וזהה לאטמים בצבע שחור , רוב האטמים הלבנים שקיימים בישראל הם לא EPDM ולכן פחות איכותיים.
לגבי גלגלים , אלו גלגלים ממוסבים איכותיים שמתוכננים על פי העומסים הנדרשים , על חלק גדול מהם יש הטבעה שלנו עם לוגו קליל. החומרים מאוד איכותיים המעניקים עמידות וכושר תפעול לאורך שנים.בשוק קיימים חלפים זולים אשר נחותים באיכותם ועמידותם לאורך זמן .
לגבי ידיות – אנו מייבאים ידיות מגרמניה ואיטליה באיכות מאוד גבוהה וגם כאן יש המון חליפיים זולים ולא איכותיים, לבונה הפרטי יהיה קשה עד בלתי אפשרי לזהות את זה.

יצרני האלומיניום בארץ בעלי תו תקן, מה זה אומר ומה נבדק ?

מוצרי קליל עומדים בכל דרישות התקינה הישראלית ואת מוצרינו אנו מתכננים לפי תקן 1068. הפרופילים מיוצרים על מנת שיעמדו בדרישות התקן כמו עובי דופן ועומק חדירת הזכוכית לפרופיל .
יצרנים ויבואנים המספקים פרופילים לא תקניים יכולים לעשות ככל שעולה על רוחם משום שאינם נתונים לאכיפה ובקרה כלשהיא.

יש המון בונים ששוקלים לקנות אלומיניום בסין. מה ההבדל בין אלומיניום שנקנה בארץ ולא משנה של איזה יצרן לבין אלומיניום שנקנה בסין? מהם ההבדלים בפועל?

אני לא מכיר את האלומיניום הסיני, כיצד נראה? מהי רמת האיטום בו הוא עומד ?מהי רמת הצביעה? איכות הפרזול ותפקודו לאורך זמן ובמידה ויש תקלה מי מטפל ומי מעניק שירות ?
איך הזכוכית והאלומיניום עומדים בתנאי האקלים הישראלי?
נראה לי שזה די בעייתי לבדוק ולבקר את האיכות והסיכון מול התועלת גדול מאוד .
המלצתי היא לקחת מערכות אלומיניום עם אבא ואמא .

האם קיימים הבדלי מחיר בין אלומיניום בהיר לכהה?

לא. בעלות חומרי הגלם יש הבדל עלות בין סוגי הצבעים כשהסופט טאצ הוא ״היקר״ ביותר אך שוב, ההבדלים הם מינוריים ולא משפיעים משמעותית על המחיר הסופי ללקוח.

איזה סוגי צביעות בתנור קיימות ועל מה אתם הכי ממליצים? האם המצבעות הן שלכם או חיצוניות? איזה שאלות אני צריך לשאול את קבלן האלומיניום שלי בנוגע לכך כדי שאקבל צביעה איכותית?

קודם כל לזהות שיש חותמת של קליל כי לקליל יש ביקורת איכות ומצבעות מאוד איכותיות שנותנות אחריות של מפעל תקני.
קליל צובעת בכרמיאל בצבעים רטובים בעמידות משופרת ומאוד גבוהה ואת הצביעה האבקתית נצבעת במפעל בברקן.
יש לשים לב שאם יש חלונות הקרובים לים (סביבה קורוזיבית) הפרופיל יצטרך לקבל טיפול שונה מאשר חלונות במקום שאינו קרוב לים.
ברגע שיש הגדרת צורך בצביעה עם עמידות משופרת יש לעדכן את קבלן האלומיניום. גם בייעוץ קליל תוכלו לקבל המלצות.
כשקבלן מזמין חומר מהמחסן הוא מקבל את הפרופילים כבר צבועים על פי הצבע שאתם בחרתם.

אחרון חביב , אשמח לעשרה טיפים חשובים שתבחרו בנושא האלומיניום שנוכל לכתוב לבונים .

למטבח הייתי ממליץ מג'יקליל חלון הזזה שנפתח לניקוי. כך ניתן לנקות את החלון משומנים ולכלוך ביתר קלות מבלי לגזול מקום עם חלון ציר.
ניתן לשלב מחבר / מנגנון נסתר בארגז התריס, המעכב פריצה, בתריס גלילה המופעל בצורה אוטומטית.
בבלגי מומלץ להשתמש בצבעי קליל IRON כהים. ניתן לשלב ויטראז'ים וזכוכית חלבית
הפרזול הוא "המנוע" של החלון או הדלת. שתבינו שרק פרזול איכותי מבטיח איכות ואטימות לאורך זמן, עמידות בפני קורוזיה, שימוש חוזר של אלפי פעמים, חוזק ודיוק של החלון או הדלת ולכן חשוב שתבדקו שאתם מקבלים פרזול כזה.
מומלץ לסגור קבלן אלומיניום בתחילת השלד כדי לדעת היכן לעבות קירות ופרטים נוספים בהתאם למפרט שלכם מול תוכניות העבודה.
הפרש גדול בין הצעות המחיר שלכם אומר שאין השוואה אמתית בין הצעות המחיר וקבלן מוזיל לכם על ידי חיסכון מסוים בבית שלכם או מספק מוצרים בשונה מהמפרט אותו ביקשתם.
פגישת ייעוץ מוקדמת ככל הניתן, תיתן לכם טיפים והכוונה ופחות טעויות במהלך הדרך בנושא האלומיניום.
לא כל קבלן יכול לבצע כל עבודה , יש להתאים קבלן בהתאם לסוג הפרויקט שלכם.
לוודא קיום חותמות קליל ושלושת הפסים בפרופילים של קליל כדי לוודא שמדובר בפרופילי קליל.
ניתן לתכנת תרחיש לשומרי שבת שיסגור ויפתח את התריסים ללא צורך בשעון שבת…

כעת נעבור לשאלות שאתם שאלתם חברים …

קבוצת השרון :
לימור שני – לי יש שאלה – ואני מקבלת מכל מתקין תשובה שונה.
מה עובי הפרופיל ב- 7000? האם הכי דק? והכי זול בהתאם?
מה עובי הפרופיל הממוצע בקליל?

ה1700 הכי דק, הם ברמות מחיר די דומות ,אין עובי ממוצע

הכי דק זה ה1700 , לגבי מחיר הם ברמות מחיר די דומות ה7000 וה1700 . אין עובי ממוצע בקליל לפרופילים והוא משתנה מסדרה לסדרה החל מ1700 ועד 2200 שהוא הכי עבה , מומלץ לך לבקר באולם התצוגה ולהתרשם פיזית מכל מוצר ומוצר.
בונה פרטי פחות צריך להתמודד עם זה אך בייעוץ טכני שלנו הוא יוכל לקבל את כל הנתונים כגון עובי זכוכית פר פרופיל ובהתאם לעומסים שהוא אמור לתמוך.

לימור שני – ועוד שאלה: האם יש לנו דרך לבדוק שקיבלנו פרזול קליל (גלגלים/ידיות)? תריסים של קליל? או רק להאמין למתקין שהוא הגון?

את יכולה לוודא קיום חותמות על הפרופילים, לוודא קיום שלושת הפסים של קליל. כמוזכר בכתבה.

שמש שרון – האם משקופים עיוורים הם חלק מההצעה בדרך כלל?

כן וגם זה כתוב בהצעה ובהזמנה – יש לוודא קיום שלהם בהסכם.
חשוב שכל מה שהבונה רוצה ומסכם עם מתקין ראוי שייכתב בהסכם בין הצדדים כולל שינויים עיצוביים .

בן – אולי בקליל יעשו הנחה למתקינים שיעבדו עם הקבוצה אולי ערבות בנקאית לביצוע האלומיניום נושא כבד בבית גם במחיר וגם בביצוע, המתקינים שלא מורשים טוענים שהאחריות של קליל לא מכסה הרבה.

צריך לקרוא מה כתוב בתעודת האחריות, במידה ועובדים בצורה מסודרת ולוקחים המלצות על המתקין המורשה של קליל, בדרך כלל, מהניסיון שלי החוויה היא חוויה טובה. קליל, בכל אופן, במידה ועובדים מולנו בצורה מסודרת והקבלן חתם על הסכם של קליל, אנו נדאג ללקוח והקבלנים מחוייבים אלינו כדי לתת מוצר ושירות טוב ללקוח הסופי.

נתנאל – גם אם אתה לא משתמש במנועים שלהם לתריסים ומעדיף סומפי לדוגמה, אתה לא מקבל אחריות בכלל, למרות שבצעת את העבודה אצל מתקין מורשה. האם זה נכון ?

כן. קליל מסתכלת על כל המכלול כיחידה אחת וככה גם לגבי המנועים. בשוק קיימים סוגים שונים של מנועים ברמות איכות שונות ולכן אנו באים ואומרים שאנחנו נותנים אחריות משולבת רק כאשר המנועים הם מנועי קליל קונטרול מחברת נייס שהיא חברה איטלקית מהמובילות בעולם. כיוון שכבר היו לנו מקרים בעבר שלקוחות שמו מנועים אחרים דבר שגרם לתקלות ופגיעה בתריסים. כשכל המכלול הוא של קליל קל לנו לקחת אחריות כוללת על כל המערכת בהתאם לתעודת האחריות המשולבת .
זה כמו שלקוח יבקש פרופיל של קליל אך כדי להוזיל לעצמו יצבע במצבעה של בן משפחה שלו ויבקש אחריות שלנו …
כשאין כתובת אחת ,כל אחד מפיל את האחריות על השני ולכן אנו מסתכלים על הכל כמכלול ועל כך אנו נותנים אחריות משולבת. ולכם יש כתובת אחת .

גל – שאלה לגבי אלומיניום, האם יש עוד הפתעות חוץ ממשקופים (כולם כללו את זה בהצעות מחיר שקיבלתי) שפתאום המתקין יכול לדרוש עוד כסף?

הובלה, הרכבה, הנפה (קומות גבוהות או בבניה הפרטית לעתים יש מקומות ללא גישה) לוודא שהכל כלול בחוזה .

בארשבע3

שי – יש לי שאלה. על סמך מה מגבילים אורך של פרופיל מסוים נניח בלגי. על סמך הערכת חוזק? ניסיון? משהו אחר?

יש טבלאות של מימדים מקסימליים ומינימאליים ויש לקחת אותם בחשבון עלפי אזור ההתקנה ומשטר הרוחות והעומסים הקיימים באזור שלך.

זיו – מה שונה חלון אלומיניום של קליל לחלון אלומיניום של חברה אחרת. כי קליל יותר יקר. ומה בקשר לבידוד חלונות ?

ההבדלים רבים: איכות חומר הגלם , פרופילים , צבע, אביזרים ,תריסים ומנועים .
אטימות לרוח וגשם ,תיכנון מקצועי שמתאים על פי דרישות התקן הישראלי והאקלים המקומי.
איכות האלומיניום של קליל היא באיכות האלומיניום הגבוהה שיש, מה שנקרא אלומיניום טהור ולכן הוא גם יקר יותר.
כתובת אחת לכל שאלה ובעיה וחברה וותיקה ומובילה המעניקה אחריות משולבת למוצר.
לקליל סדרות מוצרים בהם ניתן לשלב זכוכית בעובי של 41 מ״מ להשגת בידוד מקסימילי.

זיו – תומר יש חלונות מפרופיל pvc יצא לך לבדוק ?

בעבר נמכרו בארץ מוצרים כאלו ולמיטב ידיעתי שיווקם הופסק , בשל מוגבלותם בתחום העיצוב והתפקוד

השפלה2

יעל – האם יש לקליל חלונות ללא מסילות? שקל לנקות?

לא

בארשבע2

יוסי – בוקר טוב תומר, אשמח מאוד אם המהנדס מקליל יוכל לתת טיפים לתכנון נכון עוד בשלב התוכניות , כך שנוכל לחסוך בעלויות האלומיניום. תודה והמשך יום נעים .

בייעוץ קליל תופרים ״חליפה״ על פי טעם וגם תקציב וכמובן גם ייעוץ תכנוני בהתאם לבית העתידי. כמו שכתוב בכתבה, אין ספק שתכנון ויעוץ בטרם עליה לקרקע, ייתן את המענה לשאלתך.
ראה 10 טיפים בנושא …
ראה תשובה לשאלה בנושא

גליל מערבי

נטלי – אפרופו אלומיניום, אנו עושים אלומיניום בעיצוב בלגי בצבע לבן לצערי הרוב אומרים לקחת רק גומיות איטום בצבע שחור כי הלבן מצהיב עם השנים אני לא מבינה את קליל עם כל הטכנולוגיה המתקדמת אין גומי אטימה לבן שלא מצהיב. השחור פשוט מכוער עם חלון בצבע לבן(במיוחד בבלגי שיש הרבה חלוקות בחלון) יש פה מישהו שיש לו המלצה בעניין אשמח לשמוע

תופעה זו לא קוראת באטמי EPDM בצבע לבן אותם קליל משווקת. מה שמצהיב את האטם PVC שהוא לא בתקן של קליל . קליל מאשרת רק אטמי EPDM שאינם מצהיבים.

השפלה

עמית – הבדלים בפרופילים מבחינה כספית ועלויות זכוכית מבודדת רעשים

זהו נושא מאוד רחב ויש טווח מאוד רחב של פרופילים וזכוכיות וקשה לענות על שאלה זו .
מה שכן ניתן לעשות זה להגיע לייעוץ ולבנות מפרט עם אופציות ל2 סוגי מערכות פרופילים וזכוכיות . כך ניתן לזהות את הבדלי העלויות ביניהם לאחר קבלת הצעות המחיר מקבלני האלומיניום . אין ״מחיר״ אחיד לחלון כי זו מערכת מורכבת שבנויה מהרבה פרטים.

אלי – מה ההבדל בין זכוכית בידודית לבין טריפלקס בנושא בידוד ואקוסטיקה?

אין תשובה אחת, יש זכוכית בידודית עם הרכבים שונים ויש טריפלקס עם הרכבים שונים שכל אחד מהם נותן איכויות שונות של בידוד תרמי ואקוסטי .
צריך לדעת מה אופי הבית שלכם כדי לקבל את הזכוכית המתאימה .

צבי – אני יודע שקליל עובדים עם מתקינים חיצוניים. תבדוק בבקשה אם יש לקליל מתקינים פנימיים ואם יש אפשרות לאיש קשר עבור הקבוצה?

לקליל אין מתקינים אלא קבלני אלומיניום חיצוניים שהם מורשי קליל .

בארשבע

ארז – תומר שאלה בנושא הזכוכיות. בידודית או טריפלקס מה מומלץ מבחינת בידוד תרמי ובידוד אקוסטי ?
מתי ועל איזה חלון להתקין בידודית או טריפלקס ?
מה המשמעויות מבחינת אלומיניום (משקל, עובי ומחיר)

הוזכר במהלך המאמר. מבחינת בידוד תרמי מומלץ זכוכית בידודית עם מרווח גדול בין הזכוכיות .
לגבי מחיר יש זכוכית ב50 שקלים למטר ויש ב250. רק בבניה של מפרט מסודר לקבלני האלומיניום תוכלו לקבל סדר גודל של עלויות כי שוב אין מחיר ״למטר״ יש המון משתנים .

יעל – מה ההבדל העיקרי בין סומפי לג'ולי או כל מנוע אחר. האם רק שם המותג?

סביר להניח שלא יענו אבל אשמח לדעתך תומר לאחר שתקבל תשובה.
מנועי קליל קונטרול הם מנועים של נייס האיטלקית , שזו החברה מהמובילות בעולם וקליל בנתה איתם את כל המכלול של הטיפול במערכת התריסים וביצעה עבורם אינטגרציה מלאה למוצרי קליל.
רכיבי מנועי קליל קונטרול עומדים בדרישות התקנים המחמירים באירופה ובעולם ולכן הבדלים אלו מעניקים עמידות לתפקוד המוצר לאורך זמן .
תומר – כמובן יעל שיש הבדלים, יש עשרות מנועים, חלקם איכותיים חלקם לא , מה שאני יכול לומר שאין מה לעשות , המחירים של הטובים יקרים יותר .

ארז – שאלה נוספת האם יש צבעים וחומרים (בעיקר של התריסים) שעמידים יותר בקרינת השמש או שהכל סטנדרט?

לכל צבע יש אחוז דהייה על פי תקן, בצבעים בהירים אחוז הדהייה הוא נמוך יותר. מבחינת עמידות לשמש הצבעים הבהירים עמידים יותר לשמש.

נטלי – ״מה ההבדל בין מורשי קליל ללא מורשה?״ אני לא מצליחה להבין למה לשלם עשרות אלפי שקלים יותר?

זה לא אמור לקרות, חוקי השוק עובדים כאן ולכן במפרט זהה המחירים אמורים להיות פחות או יותר זהים ,בטח שלא בהפרשים של עשרות אחוזים.
ייתכן והפרשים שכאלו מעידים שהקבלן שתמחר נמוך משמעותית לא תמחר מראש דברים מסויימים שעולים לו כסף שאם היה מתמחר אותם הוא היה מגיע להפרשים קטנים אם בכלל.
גם קבלנים מורשים וגם כאלו שלא מורשים קונים פחות או יותר באותו מחיר אך ההבדל הוא שקבלנים מורשים מתמחרים את כל המכלול של קליל עם אביזרים מקוריים ולכן חשוב לוודא שכל הצעה מתומחרת כך.
שורה תחתונה – לא אמורים להיות הפרשים כאלה ואם יש שתידלק לכם נורה אדומה.
תמיד מומלץ להחתים גם את המתקין המורשה על הסכם קליל על מנת למנוע אי הבנות עתידיות כדי שכל יהיה ברור לכולם.

כרמית-מיתר

סיגל – קודם כל האם יש בכלל כזאת אפשרות או שהכל סטנדרטי. אם אין הגבלה של גדלים בעיצובים מיוחדים ואם כן אשמח לדוגמא להבדלי עלויות בין חלון רגיל לחלון מקושת למשל

אין דבר כזה סטנדרט . יש שוני בעלות ורכיבי המוצרים בין הסדרות השונות , בנוסף ישנן עלויות נוספות כגון כיפוף , בחלון מקושת לדוגמא יש צורך לכופף גם את הפרופיל וגם את הכנף מה שגורם להעלאת מחיר העבודה והייצור.
לא כל המתקינים יודעים כיצד לבצע את העבודה באותה רמה. כדאי לקבל המלצות למומחים בתחום.

רומן – איך לבצע אומדן נכון של עלויות אלומיניום, ככה שיהיה ברור לכל אחד

לא ניתן לבצע לבד, רק לבנות מפרט מסודר ואיתו לקבל הצעת מחיר. המפרט חייב להכיל הכל מהכל .
מומלץ להגיע לפגישת ייעוץ.

אשקלון

ניסים – לגבי תריסי כיס לעומת גלילה יתרונות וחסרונות והפרשי מחירים?

תריס כיס היתרון שלו זה 100% אור ואויר והצללה שניתן לקבל עם סיבסוב השלבים. החיסרון זה גודל והוא פחות אטום מחלונות הזזה או ציר ולא מתאים לכל מקום בארץ.
מבחינת עלויות זה הכל תלוי ברמת התריס שלוקחים אם זה משוך שהוא יקר יותר או מוקצף שהוא זול יותר .

שרון – האם אפשר לשלב ידני עם חשמלי, מה הפיתרון לדתיים שהוא לא שלט עם אופציות?

כן , יש מנועים עם הפעלה ידנית במקביל עם חשמלי, פחות מומלץ אבל קיים.

טל – איזה פתרונות יש לגלילה עד התיקרה מלבד שלהתקין את התריסים הפוך?. תודה
אין פתרון כזה ללא ארגז תריס . חייב תכנון מראש.

רביד – לשומרי השבת שבינינו, ניתן לשלב מנוע חשמלי עם מנואלה שמאפשרת פתיחה ידנית בעת הצורך (כגיבוי לתכנות, בלת"מים וכו'). אני יודע שזה אפשרי עם מנועי סומפי, אבל אולי זה אפשרי גם עם מנועי קליל?

כן , אפשרי גם עם קליל קונטרול , יש לקליל התקן תרחישים הנקרא planotime.השולט על זמני הפעילות .בהתקן זה ניתן לתכנת עד 90 אירועים שונים בשבוע.

אבי – אפשר לעשות מנואלה ידנית גם אם רוחב הויטרינה גדול? מדובר על רוחב של 4.5 מטר וגובה 2.4

לא ,בגדלים האלו כיוון שמדובר במשקלים מאוד גדולים .
רביד – לא יודע אם אפשרי, אבל גם אם כן, כנראה שזה יהיה ממש כבד ולא כל כך יעיל..

גליל2

חיים – יש לי שאלה … האם יש להם איזו שהיא מערכת נעילה לתריסים? ראיתי כאלה מערכות צד שלישי … האם יש להם משהו מובנה?

יש מחבר שנקרא מעכב פריצה .

דותן – הי תומר מה הפתרונות שלהם לבידוד מקור קיצוני ורוחות חזקות?

מדובר במערכות כמו 4750 , 9400, 9200 וכ״ו שיודעות לקבל זכוכיות חכמות ובידוד תרמי משופר.

גלעד – שאלה שניה: מה הם הפתרונות האפקטיביים ביותר לשליטה מרכזית בתריסי הבית, למשל מתג מרכזי שמוריד או מעלה את כלל התריסים. האם מחייב חיווט כפול בכל הבית? תודה, מנוע אלחוטי יש גם לקליל בקיצור, תומר, אודה לסקירה של הנושא כולל היבטים תמחיריים.

מנוע רדיו ושלט אחד יכול לדבר עם כמה מנועים, קיים במנועי נייס עם קליל קונטרול ועובד בצורה מצוינת ללא בעיות .
מבחינת מחיר זה תלוי בגדלי המנוע, יש מתוספת של 300 שקלים ויותר. צריך לבנות מפרט ולקבל הצעת מחיר מותאמת .
משהו שייחודי למנועי רדיו של קליל- אפשרות של שילוב מתג וגם שלט. למשל, בכל החדרים יש מתגים להפעלה וגם שלט ששולט בכולם כדי לסגור את כל הבית בלחיצה אחת.

ירושלים

יואב – איפה מוצאים את רשימת הקבלנים המוסמכים של קליל. הבנתי שאמורה להיות להם תעודת אחריות לביצוע התקנה.ומה גבולות האחריות?

קליל לא מפרסמת את רשימת המורשים אלא מקצה ללקוח את רשימת הרלוונטים לאותו אזור כי כל מתקין יכול להכיל סוג מסוים של עבודות, יש מתקינים למשל שעובדים רק עד 10 מפתחים כי הם עסק קטן ויש כאלו שיכולים לקבל עבודות מורכבות עד מורכבות מאוד, מהיכרות שלנו אנו יודעים להפנות לקבלנים הרלוונטיים לאותו אזור בהתאם ליכולות הקבלן.
לגבי תעודת האחריות ניתן להוריד אותה ולראות אותה גם כאן במאמר ולראות את גבולות האחריות של קליל והקבלן.

http://www.klil.co.il/Klil2012/userdata/SendFile.asp?DBID=1&LNGID=2&GID=16287

יוני – היי תומר אני שואל לגבי אלומיניום עם נתק טרמי זה חשוב מאוד לרמת הבידוד של החלונות בתודה יוני

יש מערכת צירית כזאת אך השוק לא קיבל את זה עקב העלות הגבוהה שלו .

יוסי – האמת שאני אשמח להבין למה אלומיניום עם נתק נחשב למוצר יוקרה. והמחיר בהתאם
כי עלויות הייצור הם גבוהות מאוד .

רודני –
שאלות לקליל:


1. איך עושים בדיקה שההתקנה בוצעה בצורה תקינה ואיכותית ?

רק על ידי בודק מטעם קליל,הבדיקה אינה כרוכה בתשלום במידה וחתמתם עם מתקין מורשה עם האחריות המשולבת או יועץ חיצוני שיבוא לבדוק במידה ועשיתם לא באמצעות קליל בתשלום


2. איך מוודאים שהאיטום של הזכוכית למסגרת בוצע כראוי ( לדוגמה: לפתוח צינור התזת מים לכמה שעות על הזכוכית?).

צינור זו לא בדיקה של התזה, אם רוצים לבדוק אז בודקים עם המטרה לפי התקן ויש הגדרה ברורה לכך בתקן.

תומר – תפנה אלי באופן אישי ואעביר את השאלה שלך באופן אישי כי גם אני וגם המהנדס לא הבנו אותה.

הבקעה והשומרון

גיל – צריך לשאול על תריסים. מתברר שהתריסים עולים בערך כמו החלונות. לא ברור מה צריך כדי שתריס יהיה איכותי. איזה דרישות חשובות להכניס כשבוחרים תריסים. כמו כן פערי מחירים בין ידני לחשמלי, לתריס רגיל מול תריס אור, וכ"ו.

התריס חייב להיות מוכר עם חותמת של המצבעה ולא דברים שהם חליפיים בלי ״אבא ואמא״ חשוב לשים מסילות מתאימות עם מתקין מקצועי בהתאם לגודל המפתח .
הפערים בין חשמלי לידני הם הבדלים לא מאוד משמעותיים מבחינת סוג התריס. יש סוגי מנועים שונים עם מחירים בהתאם. מכני / רדיו (עם שלט רחוק)

אריק – חלונות גג גם אם יש להם בכלל

יש מערכות קבועות לגגות שקופים עם זכוכיות בהרכבים שונים .

מרכז

סניורה – [8/16/2015, 10:19] סניורה מרכז: אני רוצה לעשות את הפרופיל החדש שלהם 9400. מתלבטת מאוד


א. כי הוא טרם הותקן בבית שניתן לראות אותו. אולי יש להם ואני לא יודעת.
ב. כי אני רוצה את הפרופיל הלבן והוא בא עם גומיות שחורות שמכערות, השאלה אם מחליפים ללבנות זה בסדר?
אשמח לתשובות, תודה רבה תומר.?

האטמים של הפרופיל הזה הם שחורים נכון לעכשיו וקיימים בתים שהותקן בהם הפרופיל , קליל אינה מספקת פרטי הלקוחות אשר התקינו מוצרים כלשהם , ניתן להגיע לאולמות התצוגה ולהתרשם.

אבי – היי תומר
אם ידוע לך לאיזה גודל פתחים ניתן להשתמש בפרופיל 9400
תודה

זה מתאים למפתחים גדולים מאוד וזה תלוי ברמת העומסים ועל פי התכנון אצלך.

אבישי: שאלה חשובה!

קליל כותבים באנגלית klil וכל המתקינים שלהם, המורשים, אומרים kalil עם פתח.

מי צודק?(שאלה אמתית)

אתה צודק 🙂

זהו חברים ,יותר ממקווה שעזרתי לכם להבין את הנושא… ומקווה שעברתם על הכל …! ואם כן שיחקתם אותה…!!!

תודה ענקית וגדולה לקליל על האירוח !!! תודה לדניאל מקבוצת יזרעאל על החיבור (וגם לאשתו שעובדת בקליל !) תודה נוספת גיא למנהל ההדרכה והתמיכה הטכנית ולרותם מנהלת תקשורת שיווקית על הליווי ! היה מקסים ומלמד!

וחברים, אם יש לכם שאלה, כל שאלה, אתה מוזמנים לשלוח אלי ונענה לכם על הכל .

שנה מופלאה לכולכם וכמובן הצלחה בתהליך הבנייה !!!

תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית
יאללה … נתראה בקבוצות 🙂