היי חברים ,

בתכנון אדריכלי כלולים כל שלבי התכנון המבני של השטח, כולל אזורי החוץ וחלקי הפנים השונים של הבית בהתאם לפרוגרמה (רשימת הדרישות של בעלי הבית) שהוגשה לאדריכל, בהתאם לתקנות הבנייה הקבועות בחוק ולתקנות הבנייה הכלליות של כל ועדה וכן לפי פירוט המידע הספציפי שניתן מהועדה עבור כל שטח ספציפי. תוכניות אלו (המכונות גרמושקה) צריכות לעבור אישור של הועדה הספציפית אליה שייך אזור הבנייה, לפני תחילת הבנייה.

במהלך שלבי התכנון, האדריכל מתכנן עבורכם כמה סקיצות אפשריות לביתכם העתידי וההתקדמות בתהליך היא על פי הסקיצה המועדפת עליכם ולפי ההערות שלכם על הסקיצות. מטרתו של תהליך התכנון האדריכלי הוא לייצר סט תוכניות לביתכם העתידי המוסכם והמקובל עליכם וכן, לייצר סט תוכניות עבודה מפורטות המאפשרות לבעלי המקצוע השונים לבנות את הבית הרצוי באופן הנכון והמדוייק ובתאום מלא בין בעלי המקצוע השונים ללא תקלות.

התכנון האדריכלי קובע את הפריסה והחלוקה של חללי הבית הפנימיים (גודל חדרים ומיקומם בבית, מיקום מדרגות, מסדרונות, גובה חלל, ועוד), את המיקום והגודל של המפתחים השונים (חלונות, דלתות), את נראות הבית ומבנהו החיצוני (קרניזים, צורת הגג, מספר קומות ומפלסים ועוד) ואת  המבנים השונים החיצוניים (מרפסות, שבילים, מדרגות חוץ, מחסן, גינה, מטבח חוץ, בריכה, מקלחות חוץ ועוד). כמו כן יש לוודא בזמן הסגירה עם האדריכל שהתוכניות שלו כוללות פריסות ריצוף וחיפויים.

כל תוכנית מבנית של האדריכל צריכה להיות מאושרת ומשולבת עם תוכניות מהנדס או הנדסאי קונסטרוקציה ומתואמות עם אישורי הג"א.

על האדריכל ליצור תוכניות נוספות של פריסת תשתיות מרכזיות בבית, כאשר בתכנונם משתתפים מספר בעלי מקצוע שונים בהתאם לסוג התשתית:

  1. תוכנית אלומיניום – משולבת עם ייעוץ של קבלן האלומיניום שלכם.
  2. תוכנית אינסטלציה – משולבת עם התוכניות של יועץ האינסטלציה שלכם.
  3. תוכנית מיזוג – משולבת עם התוכניות של יועץ המיזוג שלכם.
  4. תוכנית מיקומי חשמל ומאור – משולבת עם ההמלצות של יועץ החשמל או החשמלאי שלכם (מומלץ לשלב גם יועץ תאורה) והנחיות מכבי אש (מיקום גלאי עשן).
  5. תכנון פיתוח חוץ – משולבת עם התכנון של יועץ פיתוח נוף – מומלץ.

האדריכל למעשה מרכז את כל המידע על ביתכם מהגורמים השונים המשתתפים בבנייה ומהווה חולייה מקשרת קריטית בכל תהליך הבנייה!

האדריכל גורם להתהוות ביתכם (פנים וחוץ), קובע את צורתו ואת התנהלות חייכם בתוכו. כל תכנון לקוי יכול להשפיע לרעה על אופן התנהלותכם בבית ועל חוסר שביעות רצונכם מהבית. כמו כן, טעויות אדריכליות שלא התגלו בזמן ושאי אפשר לחיות עימן (כגון: תכנון לקוי של גבהים, מדרגות, פתיחת דלתות, מרווחי התנהלות בין רהיטים בבית, אי התאמה של תוכניות שונות של בעלי מקצוע שונים ועוד)  עלולות לעלות לכם כסף רב על מנת לתקנן. השקיעו מאמץ ראוי בבחירת אדריכל מקצועי, אנושי וקשוב.

שלכם ,

תומר חן ריחאנה