היי חברים ,

עלות מקלחון ממוצע הוא 2000-2500 שקלים .
והם מתחלקים בינהם לפי צורת פתיחת הדלתות שלהם .
בחירה של מקלחון קודם באה לפי המקום הפנוי שלכם במקלחת , האם מדובר במידות סטנדרטיות או מיוחדות ?

זכוכית המקלחון- יכולה להגיע בכמה גימורים ובכמה עיצובים והדפסים , זכוכית שקופה, חלבית , מחוספסת , חלקה , עיצוב פסים או קוביות אבל הכי חשוב מבחינתכם הוא הבטיחות ולכן היא חייבת להיות זכוכית בטיחות מחוסמת או רבודה .
מקלחון פינתי הוא הכי נפוץ בשוק ומגיע גם במידות סטנדרט ומותקן בזווית של 90 מעלות או על הרצפה או על אגנית .
במקלחונים אלו כל פאת המקלחון נעה כדלת ציר על הקיר ולכן צריך מספיק מקום בחדר אמבטיה ולוודא שאין משהו שמפריע להם.
סוג מקלחון נוסף הוא מקלחון עם דלת הזזה על מסילות וכאן גודל החדר פחות חשוב , מקלחון זה נחשב לאטום יותר כנגד בריחת מים החוצה בגלל הביב של המסילות אבל החיסרון שלו שהוא קשה יותר לניקוי ונוטה לצבור גם יותר ליכלוך .
מקלחון חזיתי הוא סוג נוסף והוא מותקן בין שתי קירות .
אך כיום יותר ויותר מקלחונים הם מתוכננים לפי מידה מראש בהתאמה מושלמת לחדר אמבטיה שלכם .

אמבטיות 

האמבטיות מתחלקות ל-5 סוגים: אמבטיות יציקה, אמבטיות פח ,אמבטיות אקריליות , קוריאן , פריי סטנטינג (היקרה ביותר)

הגדלים הסטנדרטיים של האמבטיות כיום הם בין 1.40/70 ס"מ ל-1.60/70 כשהאמבטיות הגדולות יותר מגיעות במידות של 1.80/80 ס"מ ומעלה. אם ברשותכם חלל רחצה מאוד קטן ואתם לא מוכנים לוותר על האמבטיה בשום אופן, ניתן למצוא כיום גם אמבטיות במידות של 1.30/70 ס"מ.

חשוב מאוד להתאים את גודל האמבט אליכם. אדם בגובה של 2 מטרים המעוניין לשכב בתוך אמבטיה ולנצל אותה להירגעות עדיף שיבחר באמבטיות גדולות יותר העומדות על 1.80 ס"מ לפחות. גם למשפחות עם ילדים קטנים הנוהגות לרחוץ אותם יחד רצוי לבחור באמבט ולא במקלחון שכן הרחיצה בדרך זו קלה יותר ופחות מסורבלת.

• אמבטיה יצוקה
אמבטיות יציקה הן האמבטיות הישנות שאתם מכירים  והן עשויות מברזל יציקה עבה מעל 1.5 סמ עובי ומצופות באמאייל.

הם רגישות מאד לחומצות וכל חומר חומצי מאכל אותן וגורם לאמאייל להישחק עד שהאמבטיה הופכת מחוספסת כניר זכוכית.
הפיתרון הוא ציפוי אמבטיה או חידוש אמבטיה
כדי לחדש אמבטיה מסוג זה יש צורך בליטוש עד להחלקה מלאה, למלא את כל הפגמים, ללטש אותה שוב בעזרת חומר כימי ,ליבש את האמבטיה ולעטוף את כל הסביבה למניעת פגיעת נתזים בזמן ההתזה.

מתיזים כ 4 עד 5 שכבות של חומר יסוד ועליו עוד 20 שכבות של חומר ציפוי (לא צבע ) הכל בעזרת קומפרסור בהתזת חום.
בסיום התהליך האורך כ-3 שעות מתקבלת אמבטיה כחדשה בעלת גימור מעולה ומבריקה.

יש לציין שלאחר הציפוי האמבטיה יכולה לעמוד בכל סוגי החומצה והשימוש בחומצה לניקיון אינו פוגם באמבטיה.

היום היא פחות נפוצה .

• אמבטיה מפח
בעשרים השנים האחרונות החלו יצרני האמבטיות לעבור מאמבטיות יציקה כבדות ליצור אמבטיות פח קלות בעיקר בגלל העלות הנמוכה של יצור אמבטיה מפח.
אמבטית פח מורכבת מפח דק עד 1 מ"מ עובי ומצופה בשיכבת אמאייל.
אמבטיות פח הן קלות והעיצוב שלהם יפה.

החיסרון באמבטיות אלו הוא שמרגע שהאמבטיה נפגעת ושיכבת האמאייל נפגעת , הפח הדק חשוף למים ואז האמבטיה מחלידה ובשלב מתקדם יותר נוצרים בה ממש חורים בעיקר בדופן החיצונית בקנט.

במקרה כזה נאלצים לבצע תיקון קנט
במקרה ונוצרים חורים בתחתית האמבטיה או קרוב ליציאת המים העליונה או התחתונה אין שום אפשרות לתיקון עמיד לאורך זמן ואז צריך לבצע טכניקת הלבשה שבמהלכה מולבשת אמבטיה חדשה לתוך האמבטיה הקיימת ולמעשה האמבטיה החדשה העשויה מחומר שאינו מחליד מחליפה את הישנה שנאטמת וקופאת על מקומה בזמן מכון שאין לה מגע עם המים והיא מהווה רק תשתית לאמבטיה החדשה.

• אמבטיה אקרילית
בשנים האחרונות החלו ליצר אמבטיות מחומרים פלסטיים בעיקר אמבטיות אקריליות.
אמבטיה אקרילית מיוצרת בשיטה של ואקום פורמינג כלומר לוקחים פלטה של חומר אקרילי ואותו מושכים בחום לתוך תבנית בצורת האמבטיה המבוקשת ואז מצפים את החלק התחתון החיצוני בפיברגלאס עד לעובי של 1 סמ לקבלת חוזק מירבי.

יתרונן הגדול של אמבטיות אקריליות שהן לעולם לא מחלידות ואורך חייהן ארוך.
כשמתקינים אמבטיה אקרילית רצוי תמיד להניח את האמבטיה בתוך מסגרת מתכתית מכוון שהאמבטיה אינה קשיחה כמו אמבטיה מפח או אמבטיה יצוקה.
אחת הבעיות של אמבטיה אקרילית היא שבר כתוצאה מהרכבה לא נכונה ללא מסגרת מתכתית או תמיכה תחתונה.

במקרה של שבר באמבטיה ניתן לתקן את האמבטיה וגם לבצע ציפוי אמבטיה מלא שהופך את האמבטיה לחדשה.

שברים באמבטיה אקרילית מתקנים על ידי ליטוש האמבטיה במקום השבור ואז הדבקת שכבות של חומרים מרוכבים ברשתות שתי וערב עד ליצירת מרקם אחיד לאמבטיה ואז ציפוי החלק המתוקן.

תיקון אמבטיה אקרילית אורך בין שעתיים לשלש ובסיום האמבטיה חוזרת למצבה מלפני השבר.

ציפוי אמבטיה אקרילית זוכה להצלחה רבה ומחזיק לשנים רבות בגלל הרכב החומרים הדומה בין חומר הבסיס לחומר הציפוי.

טיפ – יש להכין מראש את נקודות המים והניקוזס לפי סוג האמבטיה והברז.בשלב תכנון האמבטיה יש קודם לחשוב את מי היא אמורה לשרת ולכן את גובה ראש הטוש או גובה הברז יש להתאים לגובה שלכם. מבחינת מיקום הברז באמבטיה, הכל עניין של נוחות, אולם קחו בחשבון שאם קיימת דלת זכוכית, בייחוד עם חלק מקובע ולא ניתן להזזה, התקנת הברז בראש האמבטיה קצת יסרבל את פתיחת המים במידה ואתם עומדים מחוץ לאמבטיה

מחירה של אמבטיית פח נע סביב ה-350 ₪, לעומת 1100 ₪ ויותר לאמבטיה אקרילית וזו גם הסיבה שרוב הקבלנים נוהגים להתקין אותה. הבדל נוסף הוא ברמת הבידוד והטמפרטורה של האמבטיה. בגלל הרכב החומרים, אמבטיית פח היא קרה יותר ולכן כשממלאים אותה צריך לקחת בחשבון כי תידרש כמות גדולה יותר של מים חמים.

אחד היתרונות שאי אפשר לקחת מן האמבטיה הוא האפשרות לשכב בה עם מים חמים ולהירגע בה בשקט בסופו של יום מפרך. אולם, לא כולם לוקחים בחשבון כי כדי למלא אותה צריך מספיק מים חמים בדוד המים ובמידה והוא הוא קטן מידי כדאי אולי לשקול קנייה של דוד נוסף. כדי לבצע קורלציה בין גודל הדוד שלכם לגודל האמבטיה יש לחשב פי 2 כמות של מים בדוד לעומת האמבטיה. כך למשל, אם דוד המים שלכם מכיל כ-120 ליטרים, לא מומלץ שנפח האמבטיה יכיל יותר מ-240 ליטרים של מים.

אמבטית פרי סטנדינג כרוכה בתהליך די מורכב המצריך גם השקעה כספית לא זניחה. הסיבה העיקרית לכך היא בעובדה שחברת חשמל לא מאשרת חיבור חשמל לחדר רחצה שלא מופרד לחלוטין מחדר רגיל כמו חדר שינה או חדר ילדים ולכן אם אתם רוצים להציב אמבטית פרי סטנדינג בתוך חדר השינה שלכם למשל, תצטרכו לשנות את כל שקעי החשמל למוגני מים ולבצע עבודות איטום בחלל אשר דורשות השקעה כספית לא מבוטלת….. (יפה אך יקר)

בהצלחה !!!

תומר חן ריחאנה