כאן בבונים בית https://bonimbayit.co.il אני והצוות משתדלים לתת עבורכם את המידע הנכון ביותר עבור תהליך הבניה שלכם ובסרטון הזה נדבר על קמין עץ.

בחירת קמין עץ:

הבחירה בקמין עץ שמיועד לעצי הסקה לקמין לצורכי חימום הבית בחודשי החורף הקרים היא בחירה מעולה עבורכם חברים, השימוש בקמין מונע את היובש שתנורים אחרים מספקים, הוא מפיץ חום אחיד לכל החלל ובנוסף הוא זול משמעותית מכל מזגן או תנור שצורכים חשמל רב.

עצי קמין

ישנם עצים שונים שמתאימים עבור קמין עץ, כגון: עץ אקליפטוס, אורן, זית, אלון, עץ הדר וכו'.
כל העצים חייבים לקבל טיפול איכותי ביותר כדי שיהפכו בבוא העת לחומר הגלם הטוב ביותר והבטוח ביותר עבור קמינים.
ניתן לראות יותר ויותר שקמיני עץ הופכים להיות מבוקשים על פני קמינים מסוגים אחרים, אנשים רבים מעדיפים את השימוש הקלאסי בעצי הסקה שאותם הם מכניסים ישירות לקמין.
יש חשיבות שהעצים לא יהיו רטובים ויהיו עצים בעלי משקל רב מה שמשליך ישירות על זמן הבעירה שלהם , זאת על מנת לחסוך בעוד עצים והתעסקות בלתי פוסקת בהכנסה של עוד עצים לתוך הקמין.
לכן, כל העצים שמיועדים לקמין יתאפיינו בעיקר במשקל שלהם והם יאובחנו על ידי זה. ישנם כפי שהוזכר מגוון של עצים שההבדל ביניהם יבוא לידי ביטוי גם במשקל שלהם , זמן הבעירה שלהם וכמובן במחיר.
לגבי סוגי עצים: עצי אקליפטוס – עץ זה נחשב לעץ מאוד איכותי ולכן הוא גם מבוקש. הוא בעל ערך קלורי גבוה ומפיץ ניחוח נעים בכל החלל בזמן בעירה. עצי זית – אלו נחשבים לעצים הפופולריים ביותר, הם נפוצים בגלל מחירם הזול יחסית והערך הקלורי הגבוה שלהם, מה שמאפשר להם שהות ממשוכת בתוך הקמין. עצי אורן – אלו עצים שהמשקל שלהם יחסית נמוך והם גם נשרפים יחסית מהר ודורשים תחזוקה יותר תכופה, יחד עם זאת הם זולים מאוד ביחס לעצים האחרים.
חשוב מאוד לא לכפות התקנה של קמין בחלל שלא מתאים. יש כיום מגוון מאוד גדול המאפשר התאמה של קמין, החל מהתקנה בחללים הקטנים ביותר ועד התקנה בחללים רחבי ידיים. התקנת קמין גדול בחלל קטן יכולה לגרום לעוצמת חום מיותרת שיכולה לגרום לאי נוחות בחלל .
העיצוב אמנם חשוב מאוד, אך חשובה לא פחות, ההתאמה המקצועית עבורכם .
יש לסנכרן בינהם וכדאי מאוד לתכנן מראש את מיקום וסוג הקמין שאתם עתידים להתקין בביתכם עוד בשלב התוכניות.
בנוסף אל תתפתו בשום אופן לשכור שירותיו של מתקין לא מוסמך.
את רכישת הקמין תבצעו במקום מוכר ומקצועי שיעניק לכם את כל המידע האמין והרלוונטי בכל הקשור להתקנות.
אל תתביישו לשאול כל מתקין האם הוא עבר הסמכה של התקנת קמין.

טיפים לקמין

1. יש להקפיד כי קמין עץ יהיה מרוחק מכל צדדיו, מאחוריו מתחתיו ומחזיתו, מכל חומר דליק או רגיש לחום.
2. הקירות הקרובים לקמין, מאחוריו או מצדדיו, חייבים להיות עשויים מחומרים עמידים לחום כגון: לבנים, טיח, לבני שמוט או צמנט בורד. יש לוודא כי אין מעבר צנרת חשמל בקירות הקרובים לקמין. אם ישנה צנרת חשמל/תקשורת בתוך הקירות הקרובים לקמין, יש לדאוג לבידוד נאות. לצורך הבידוד יש להשתמש בחומרי בידוד תקניים המיועדים לבידוד מחום.
3. יש להקפיד כי הקמין יוצב ויותקן על גבי רצפה חזקה מספיק אשר תישא את המשקל המתאים של הקמין.
4.בידוד הארובה בקומות העליונות ובחלל גג הרעפים. יש להתקין מחיצת בידוד בין הארובה לבין כול חומר דליק או רגיש לחום .יש להשתמש בארובה מבודדת בחלל גג הרעפים או בכל קירבה לחומר דליק או רגיש לחום. על הארובה להיות מרוחקת 30 ס"מ לפחות , מדופן הארובה ועד כל עצם דליק או רגיש לחום בתוך חלל גג הרעפים יש להקפיד הקפדה יתרה כי הארובה תהיה ארובה מבודדת היטב ,מרוחקת מחומרים דליקים או רגישים לחום מרחק 30 ס"מ לפחות. על הארובה להיות מחומר מתאים ,עמידה בחום ותואמת את דרישות התקן הישראלי להתקנת ארובות לקמינים ועל הארובה להיות מתאימה במידותיה (קוטר ,גובה, עובי דופן) ובאופן התקנתה להוראות היצרן לגבי דגם הקמין אותו אתם מתקינים . על הארובה להיות אטומה וריקה ומותקנת באופן יציב וחזק כדרוש.
שלכם , תומר חן ריחאנה