חימום תת רצפתי

1

היי חברים יקרים,

מעלה כאן עבורכם תוכן נוסף בנושא חימום תת רצפתי. בשנים האחרונות המודעות בקרב בונים ומשפצים לצורך במערכות חימום תת רצפתי עולה ועולה. תכל'ס מדובר בשדרוג חימום הבית בחודשי החורף הקרים. אמנם מדובר בהשקעה כספית לא מבוטלת אך באזורי אקלים מסוימים הצורך במערכות חימום יעילות ואיכותיות ממשי, לא מדובר בפריבילגיה. צורך זה קיים גם בבתים שנבנו עם חלל כפול באזורי אקלים "נוחים" כאשר האוויר החם ממערכת המיזוג בורח למעלה. בית שהותקנה בו מערכת חימום תת רצפתי יחשב יוקרתי יותר ושוויו יעלה כמובן. 

אז נפגשנו עם אנשי חברת עולם החימום, שאלנו, למדנו וגם קיבלנו הטבת רכישה בלעדית לטובת חברי קהילת בונים בית!

אודות עולם החימום

חברת עולם החימום הינה מהחברות המובילות בישראל בתחום מערכות חימום תת רצפתי בטכנולוגיה שמבוססת על משאבות חום וצנרות מים. צוותי החברה המנוסים מבצעים התקנות רבות, מורכבות יותר ומורכבות פחות.

עולם החימום מצויה בבעלות קבוצת רון לי השקעות (2007) ומחזיקה בין היתר בנכסי נדל"ן, עסקי מסעדנות, מפעל מים מינרלים וכן הנה הספונסר הרשמי של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים.

בימים אלו נבנה על ידי עולם החימום אולם תצוגה יחיד מסוגו בישראל לטובת המחשת פעולת מערכות החימום והקירור של עולם החימום.

פגשנו את מני ועמנואל, אנשים חרוצים, מחויבים ובעלי חזון. העיקרון המנחה מבחינת עולם החימום זה עשיית שימוש במוצרים האיכותיים ביותר ולדוגמה צנרת רב שכבתית עם ליבת אלומיניום בעלת תקן אירופאי שבה מוחדר לחץ אוויר לבקרת תקינות לפני ולאחר התקנה, מרכזיות נירוסטה עם מדי זרימה מובנים, בידוד סופר פולינום מעובה בשכבות אוויר לבידוד מושלם של החום, תרמוסטטים חכמים ומתקדמים בטכנולוגיית טאץ’ ומערכת WIFI נשלטת מרחוק.

חשוב להבין שמשאבת החום והמדחס זה הלב של מערכת החימום. משאבות החום מיובאות על ידי עולם החימום מבית מותג היוקרה AIRFOSS SWISS ומיוצרות בטכנולוגיות המתקדמות והחסכוניות ביותר:

1. מערכת OFF/ON.

2. מערכת EVI המותאמת לעבודה רציפה ותקינה בטמפרטורות נמוכות במיוחד ופועלת בדרך של הזרקת קרר (גז מזגנים) לחלקו העליון של המדחס.

3. מערכת  FULL DC INVERTER המתקדמת והחסכונית ביותר.

מדחסי משאבות החימום מיוצרות על ידי מותגי העל Mitsubishi ו – Hitachi.

מהי בעצם מערכת חימום תת רצפתי על מים?

מערכת חימום תת רצפתי מורכבת מתשתית צנרת ייעודית הפרוסה מתחת לריצוף הבית.
התשתית מחוברת באמצעות המחלקים הראשיים למשאבת החום הממוקמת מחוץ לבית. תפקיד המשאבה להזרים מים חמים לצנרת ובדרך זו להעביר חום אל הרצפה ולחלל הבית.

 

מערכת החימום התת רצפתי בבית מחולקת למעגלי צנרת נפרדים לכל 15-20 סנטימטר המחוברים למרכזיה המצויה בכל קומה בבית. כל מרכזיה מחוברת ישירות למשאבת החום. פשוט.

3

משאבות חום AIR TO WATER , איך זה עובד?

 • בשנים האחרונות מסתמנת עלייה משמעותית בעלויות צריכת אנרגיה עולמית: גז, סולר וחשמל.
  מערכות להסקה ולחימום מים המבוססות על שריפת סולר או גז יקרות בעלות השימוש השוטפת ומזהמות את הסביבה.הדרך היעילה ולמעשה האופטימלית לחמם את הבית נעשית על ידי משאבת חום. משאבת החום ממוקמת מחוץ לבית, בחצר או על הגג. תשתית צנרת המים, צנרת ראשית בקוטר של בין 25 ל – 32 מ”מ, מחוברת למרכזיות קומתיות ודרכן מוזרמים המים החמים לתשתית הצנרות ברחבי הבית. יעילותה הגבוהה של המערכת נובעת מיכולתה לנצל את חום הסביבה, בנוסף לחום שמיוצר על ידי המשאבה בתהליך של דחיסת גז. כך בצורה פשוטה המים החמים מוזרמים למרכזיות ודרכן למעגלי הצנרת הפרוסים מתחת לריצוף ולצנרות חימום נוספות, ככל שישנן. פעולת משאבת החום שקטה במיוחד.משאבות חום משמשות לחימום:

  • תשתית צנרת חימום תת רצפתי
  • רדיאטורים ומתלי מגבות
  • חימום מים לצריכה (מקלחות)
  • חימום תעשייתי (מבני תעשיה ותיירות, בריכות שחיה, מקוואות וכיו"ב)

  משאבות החום מופעלות על ידי חשמל בנצילות גבוהה במיוחד, עבודתן שקטה וחסכונית וללא זיהום הסביבה.

  מערכות AIRFOSS SWISS מיובאות ומותקנות בבתים ובדירות מגורים בישראל על ידי עולם החימום בבלעדיות.

  AIRFOSS SWISS מייצרת משאבות בכל סוגי הטכנולוגיות ברכיבים באיכות מחמירה. כלל מוצרי החברה נמדדים בתקנים אירופאים מחמירים.

   

סוגי משאבות חום

משאבת חום בטכנולוגיית  ON/OFF

בטכנולוגיה זו מדחס המשאבה נכנס לפעולה בעת הדלקה, כאשר הושגה הטמפרטורה הנדרשת בחלל, המדחס כבה.

משאבת חום בטכנולוגיה זו נחשבת למיושנת וליקרה מבחינת עלויות צריכת החשמל אך עם זאת עלות רכישתה פחותה ממשאבת חום בטכנולוגיה מתקדמת.

משאבת חום בטכנולוגיית EVI

משאבת חום בטכנולוגיה חדישה המותאמת לעבודה בטמפרטורות נמוכות במיוחד עד מינוס 25 מעלות, נחשבת חסכונית יותר ביחס למשאבת ה – ON/OFF

משאבת חום בטכנולוגיית  INVERTER

משאבת חום בטכנולוגיית INVERTER הנה מהסוג החדשני והטוב ביותר. בטכנולוגיה זו משאבת החום מצוידת במדחס ובכרטיס פיקוד מתקדמים במטרה לייצר מהירות תפוקה משתנה ולווסת את צריכת החשמל בהתאם לדרישת כל חלל וחלל.

החיסכון בצריכת החשמל בשיטה זו לעומת טכנולוגיית ON/OFF משמעותי עד 70% בהשוואה.

משאבת החום החדשנית ביותר בטכנולוגיית ה – INVERTER נקראת FULL DC  INVERTER בה גם המדחס וגם כרטיס הפיקוד החכם וגם המאוורר פועלים בטכנולוגיית INVERTER.

רכיבי משאבות החום המרכזיים במערכות ה – INVERTER כדוגמת המדחס וספק המתח (APM MODOL) מיוצרים על ידי מותג העל Mitsubishi .

ברזי המערכת מיוצרים על ידי חברת Saginomiya Seisakusho מהמובילות בתחומה בעולם – ברזי התפשטות 4 דרך בעלי יכולת העברה בין קור לחום וברז התפשטות אלקטרונית שמאפשר עבודה רציפה ותקינה בטמפרטורות נמוכות.

מעבה הרדיאטור מצופה בזהב טהור לצורך השגת תפוקות גבוהות ויעילות מקסימלית וכן במטרה למנוע קורוזיה.

למערכות חימום אלו תפוקת 4.8= COPשזו תפוקה מקסימלית וחסכונית במיוחד – תפוקה מצוינת זו מושגת הודות למעבה הרדיאטור הצבוע זהב.

משאבת הסחרור במערכות ה – INVERTER מיוצרת על ידי WILO גרמניה.

כל חלקי המשאבה מיוצרים על ידי מותגי החברות האיכותיות והמובילות בעולם. הרכבתן מבוצעת תחת בקרת איכות מחמירה. החברה מייצרת גם כן משאבות חום לבריכות שחיה בכל הגדלים.

AIRFOSS SWISS מייצרת את צנרת החימום התת רצפתי, מרכזיות הנירוסטה וגם את התרמוסטטים וכך מתקבלת מערכת אחידה. דבר זה ייחודי לעולם החימום בישראל.

טיפים

 • דגשים שיש לשים לב אליהם בהצעת המחיר שתקבלו:כמו בכל דבר ובתחום הבניה הפרטית בפרט, חשוב לשים לב לאותיות הקטנות וכן להקפיד ולשים לב לחלקי המערכת המוצעים ולבקש פירוט נרחב ככל הניתן. רובנו לא מודעים, לא מבינים ולא נדע להקפיד על הפרטים הקטנים וגם כאן זול יכול לעלות ביוקר, במיוחד כאשר זה נמצא מתחת לריצוף.
  • קווים ראשיים – צינורות ראשיים בקוטר של 25-32 מ"מ המגיעים מהמשאבה למרכזיות בכל קומה בבית. לא כל החברות מתמחרות את זה בעסקה ,ומפילות את זה על הלקוח ,ומכיוון שמדובר בחציבות קידוחים וצנרת לא זולה ,עלותם יכולה להגיע עד ל5000-6000 ש"ח.
  • צפיפות צנרת –בתקרה בגובה של מעל 3.5-4 מ' יש לבקש צפיפות של כל 15 ס"מ במעגלי הצנרת על מנת שהחלל יתחמם בצורה טובה
  • מרכזיות – בקשו מרכזיה עם מדי זרימה ביציקה אחת – חשוב לבקש מרכזיה ביציקה מלאה ועדיף מנירוסטה ולא פליז, ישנן חברות שמרכיבות מרכזיות מחלקים וזה מקור לתקלות עתידיות. מדי הזרימה מאפשרים וויסות ספיקת המים בצורה אחידה בין המעגלים וזה מונע מצב של חימום לא אחיד בין החדרים.
  • תרמוסטטים –הקפידו לבקש תרמוסטט לכל חדר – חברות נוהגות לתת תרמוסטט אחד לכל קומה ואז לתמחר תוספת של כל תרמוסטט בעלות של 400-600 שקלים וגם כאן העלות יכולה להגיע לאלפי שקלים שלא תומחרו ושתצטרכו להוסיף, הרי כל חדר חייב שתהיה לו שליטה בטמפרטורה משלו.
  • עיצוב – בקשו תרמוסטטים מעוצבים דיגיטליים טאץ עם תכנות אוטומטי. ישנן חברות ששמות תרמוסטטים פשוטים וזולים ללא אפשרויות תכנות מראש ולבסוף מציעות לשדרג.
  • מיקום משאבת החום – עדיף למקם בקומת הקרקע על מנת לחסוך חציבות וצנרת מיותרת. בכל מקרה ניתן למקם בגג הבית יחד עם המזגנים.

   

עלויות כלליות

עלות התקנת תשתית למטר מרובע  נעה בממוצע בין 150 ל 180 ש"ח למ"ר –  הדבר תלוי בסוג הצנרת, כמות וסוג המרכזיות, בידוד ותרמוסטטים ולעיתים מס' המפלסים ומורכבות הדרישות.

עלויות משאבה והתקנה – גם פה הטווח הוא רחב וגדול ומושפע כמובן מגורמים כגון: יצרן המשאבות, סוג הטכנולוגיה, איכות המוצר, הספק המשאבה (תלוי בגודל הבית וכמות הצנרת) וכמובן מקצועיות ההתקנה.

עלויות משאבת החום – ינועו בין 17-40 אלפי ש"ח (בית ממוצע של 150 מ"ר חימום יהיה באזור 25-30 אלף ש"ח)

לשים לב שישנן חברות יבואניות המעניקות אחריות מלאה לגבי ההתקנה ולמשאבה כמקשה אחת ויש חברות שמשווקות מותגים שונים ובמקרה זה האחריות למשאבה הנה על היבואן הרשמי ולא על החברה שהתקינה את התשתית – דבר זה יכול להוות בעיה בעתיד במידה שההתקנה לא בוצעה באיכות הגבוהה ביותר ולפי הספר והיבואן הרשמי עלול להתנער מאחריות כלפי המוצר וכך אתם הבונים עשויים ליפול בין הכיסאות.

צריכת חשמל

עלות צריכת החשמל –תושפע בעיקר  מסוג המשאבה והטכנולוגיה 

עלות חודשית לבית ממוצע של כ-150 מ"ר במשאבת און אוף סינית פשוטה יכולה להגיע לאזור 1000 ש"ח לחודש. בטכנולוגיית EVI לבית זהה יעלה כ – 600-800 ש"ח לחודש. עלות חודשית בטכנולוגיית אינוורטר לבית זהה כ – 500-700 ש"ח.

גורמים נוספים המשפיעים על צריכת החשמל הנם צפיפות הצנרת, אזור המגורים ואקלים (ככל שאזור המגורים קר יותר המשאבה תעבוד שעות נוספות), הבידוד התרמי של הבית, גובה התקרה וסוגה, והכי חשוב התקנה נכונה עם רכיבים איכותיים תשפיע גם על  מאמץ המשאבה וצריכת החשמל.

 

מידע חשוב ביותר

תחום החימום הרצפתי רחב ומרתק וככל שחולף הזמן המערכות משתכללות – החשוב ביותר לבחור בחברות מנוסות, איכותיות ומחויבות ולא להתפתות להצעות נמוכות.

שימו לב!!! חשוב ביותר!!! תדאגו לערוך תיאום ולקבל ייעוץ מקצועי כבר בשלב התכנון בכדי להתאים את האדריכלות לדרישות המערכת מבחינת מיקומים. תיאום תכנון מקדים ובוודאי כשמדובר במערכות תשתית כגון מערכות חימום תת רצפתי, מערכות סולאריות וכיו"ב ימנעו כשלים וליקויים ויניבו חיסכון.     

עולם החימום מחויבת לפעול כלפי חברי קהילת בונים בית בצורה אתית ומקצועית, להקנות את הייעוץ התכנוני ואת השירות על הצד הטוב ביותר.

בהצלחה !!!

תומר חן ריחאנה