מבוא

פורמייקה בהכרח תוזיל את המטבח? מה ההבדל בין שלייפלק לצבע בתנור? מה זה פורניר? בחברת המטבחים אמרו שסיבית עדיף מסנדוויץ'. זה נכון? אלה רק חלק מהמשפטים ששמעתי במהלך השנים האחרונות מלקוחות שונים. נגרות היא מקצוע עם הרבה ניואנסים. אך כשמבינים את הבסיס, הרבה יותר קל לקבל החלטות,
להבין מה קונים, מה הכי מתאים לכם ומה אתם צפויים לקבל מהנגר שלכם. אז כדי שתוכלו לבחור נכון, הכנתי עבורכם כמה מונחים ומושגים חשובים.
רגע לפני שנתחיל, קצת עלי…
אני סיון מיזן, בן 41 , נשוי ואב לשלושה. חי ונושם נגרות מעל 41 שנה, והיום הבעלים של נגרייתהבוטיק "סיון הנגר". הנגרייה מייצרת בהמון אהבה מטבחים ונגרות פנים ברמה הגבוהה ביותר ללקוחות פרטיים, עסקיים, מסעדות, ומוסדות. הנגריה נמצאת בצפון הארץ )נוף הגליל(, ונותנת שירות ללקוחות מנהריה עד ת"א.

sivan1

גוף הרהיטים

בטח שמעתם מונחים כמו סנדביץ' , MDF סיבית וכדומה. בואו נעשה קצת סדר. מרבית ריהוט הפנים וגופי המטבחים בארץ נבנים מסנדביץ' או מסיבית. הסנדביץ'- בנוי מלוחות עץ דקיקים המודבקים זה לזה. הוא חומר עמיד וחזק, פחות רגיש ללחות ולכן הוא מצוין לחדרים רטובים ולמטבחים. היום קיימים בשוק מספר סוגים של סנדביץ', האיכותי ביותר נקרא בירץ', אך גם הסנדביץ' האדום, הטיוון והאוקומה נפוצים וטובים.

 

 

sivan2
עץ סיבית

סיבית – סיבית היא לוח הבנוי מסיבי עץ עדינים המעובדים עם דבק, ועוברים תהליך של אידוי וכבישה שבסופו מתקבל לוח אחיד וישר. סיבית נחשבה בעבר לחומר נחות לעומת הסנדביץ', אך התפתחויות טכנולוגיות שונות בתחום שינו את המצב הזה. היום יש חברות יצרניות של לוחות סיבית באיכות גבוהה מאוד, יש אומרים אפילו יותר מסנדוויץ'.

ההעדפה שלי לאורך השנים היא לבנות את גופי הארונות מסנדביץ' איכותי ובמקרה הצורך מסנדביץ' ליבנה )בירץ'( חזק במיוחד. היתרונות עבור הלקוח הם עמידות גבוהה לאורך שנים. גם אם מסיבה כלשהיא יעלה הצורך לפרק את הארון ולהרכיב מחדש, לא תהיה לכך השפעה על עמידות הארון.

 

  • טיפ – כדאי לבקש מהנגר שלכם שגוף המטבח ו/או הארון יהיה בנוי מסנדביץ' איכותי המצופה פורמייקה משני צידיו. זה נראה יותר טוב וחשוב מכך זה מעניק שכבת הגנה נוספת מפני לחות העלולה להרוס את העץ.

חזיתות הדלתות וחזית המגירות.

חזיתות המטבח והמראה החיצוני שלהן, נותנות בעצם למטבח את מראהו הכפרי/ המודרני. ניתן לקבל חזיתות צבועות שלייפלק, חזיתות בגמר פורניר, פולימר, פורמייקה ועוד. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות, מראה שונה וכמובן הבדלים במחירים… המשותף לכולם הוא חומר הגלם עליו מיישמים את הגימור החיצוני- MDF . פלטת MDF עשויה נסורת מסוננת ומיובשת המעורבבת עם דבק. הפלטות עוברות תהליך כבישה וכך מתקבלות פלטות אחידות בעוביין, ברמת גימור גבוהה ובמרקם חלק המאפשר צביעה ישירות על הפלטה או הדבקה מעולה של החומר הנבחר (פורמייקה/פולימר/פורניר וכו' אליהם נתייחס מיד)

sivan4
sivan5

טיפ: אני ממליץ על MDF ירוק. הוא צפוף יותר, חזק יותר ועמיד יותר בפני לחות. באופן אישי, אני משתמש בו בכל חדרי הבית וכמובן גם במטבחים וחדרי אמבטיה.

שלייפלק– צביעה אטומה בהתזה המעניקה לחומר גוון ומרקם אחיד, מט או מבריק, ובגוון ספציפי ממניפות הצבעים השונות. חזיתות בגימור שלייפלק מעניקות למטבח מראה יוקרתי, אך הן מעט יותר רגישות לשריטות ומכות. ניתן לצבוע בצבע אקרילי או פוליאוריתני. שניהם מוגדרים כשלייפלק, אך האקרילי חזק יותר, גמיש יותר )פחות נוטה להתפוצץ"( ושומר על גוון הצבע לאורך זמן. בנוסף, ע"מ לשמור על העץ ולהגן עליו בצורה אופטימלית, מומלץ להוסיף שכבת איזולציה המיושמת עוד לפני היסוד. זו שכבה דלילה וחזקה במיוחד החודרת לעץ, אוטמת אותו מבפנים ומעניקה לו הגנה מקסימלית.

sivan6

אז מה זה צבע בתנור?

צבע בתנור מתייחס רק לצביעת מתכות. זוהי אבקה מגנטית שנצמדת לברזל ונמסה בטמפרטורה גבוהה במיוחד, בתוך תנור ייעודי וגדול )כמעט בגודל של אוטובוס (.השכבה של הצבע מתקררת ונשארת אחידה על גבי הברזל.

פורניר– ציפוי העשוי שכבה דקה מאוד של עץ )פחות מ- 4 מ"מ( המודבק על לוח MDF או  סנדביץ'. חזיתות בגמר פורניר מעניקות מראה של עץ, ומתאימות למי שמעוניין מראה חמים וטבעי של עץ, מבלי להשתמש בחזיתות מעץ מלא שהן יקרות יותר.

צבע בייץ– מיושם על משטחי פורניר, תלת שכבתי ועץ מלא. זהו צבע לא אטום המשנה את גוון העץ אך שומר על הטקסטורה שלו . לאחר צביעה בבייץ יש לצבוע גם שכבת לכה שקופה המעניקה עמידות גבוהה.

פורמייקה– חומר קשיח, מיוצר משכבות נייר ודבק, כאשר השכבה האחרונה מעניקה את הגוון או העיצוב של הלוח. בעבר נחשבה הפורמייקה לחומר זול, אך בשנים האחרונות מיוצרות פורמייקות איכותיות, יפות ובעלות מרקמים מיוחדים. )נאנו, HPL ועוד(. הפורמייקה ידועה כעמידה יותר, קלה יותר לניקוי ותחזוקה, ובעלת מראה חלק ומודרני.

 

sivan7

פולימר– חומר גמיש על בסיס פלסטי ) PVC ( אשר מוצמד לחזית באמצעות דבק, לחץ, חום וואקום. גם הפולימר עבר שינויים ושיפורים בשנים האחרונות והיום הוא הרבה יותר חזק, עמיד ונשאר בצורתו המקורית לאורך זמן, למרות שינויי מזג אויר וטמפרטורה. הפולימר מיושם בד"כ בחזיתות כפריות, עמיד יותר מצבע לשריטות ומכות והוא קל יותר לניקוי. יחד עם זאת חשוב לזכור שמניפת הצבעים קטנה משמעותית לעומת גימור בצבע.

sivan9
sivan10
חזיתות כפריות – חזיתות עם דוגמת מסגרת היקפית דקה או עבה, עם/ בלי עיטורים במגוון סגנונות. חשוב לשים לב שהחזית הכפרית שאתם מזמינים מיוצרת מ MDF מיוחד המיועד לחריטה ב CNC )פיברה(. הדבקה בנגריה איננה מומלצת בשל חשש לסדקים בחיבורים לאורך השנים.

משטחים עליונים

קיימים מספר סוגים של משטחים עליונים. בוצ'ר, ל.מ.י )עץ גושני(, ותלת שכבתי. רבים קוראים למשטח עליון מעל האי או שולחן העבודה בשם הגנרי "בוצ'ר". בואו נעשה קצת סדר..
בוצ'ר – היא פלטת עץ הבנויה מפיסות עץ המחוברות ומודבקות זו לזו ויוצרות משטח עבודה חזק בעל מראה הטרוגני.

sivan11
sivan12

ל.מ.י– היא פלטת עץ גושני (עץ מלא) המורכבת מסרגלי עץ רחבים המחוברים לאורכם. פלטת ל.מ.י מעניקה מראה אחיד וטבעי יותר, שילוב של חוזק ויופי.

תלת שכבתי– תלת שכבתי הוא לוח עץ הבנוי משלוש שכבות. שתי שכבות של עץ מלא ובמרכז שכבת סנדוויץ' ליבנה חזק. תלת שכבתי הוא לוח חזק ועמיד במיוחד. יפה מאוד, בעל מראה של עץ מלא. היתרון שלו על פני עץ מלא הוא בקלות העיבוד בנגריה, העמידות לאורך זמן והמחיר.

sivan13

פרזול

sivan14

פרזול מתייחס לצירים, קלאפות, ומסילות. קיימים היום בשוק יצרני פרזול רבים וכמו בכל דבר, גם בפרזול יש יצרנים איכותיים יותר ופחות. לכל חברה יש מספר סדרות של פרזול המדורגות לפי חדשנות, מראה וכמובן מחיר. לחברת בלום למשל, יש את סדרת המגירות "לגראבוקס" שהיא הסדרה החדשנית והיוקרתית ביותר עם מקסימום שטח ניצול במגירות ונסיעה חלקה ושקטה. אני ממליץ מאוד לא להתפשר בעניין הזה ולבחור בפרזול של אחת החברות המובילות בשוק.

סיכום

כאשר אתם מבקשים הצעת מחיר מנגר פרטי או מחברה, דרשו פירוט מלא של החומרים מהם בנויים פרטי הנגרות שהזמנתם, כמות המגירות, חברת הפרזול וסוג הצביעה. רק כך תוכלו להשוות בצורה מושכלת בין ההצעות השונות ובכלל להשיג את הטוב ביותר עבור כספכם מתוך הבנה בחומרים.

 

שתהיה לכולנו חוויית בניה טובה מלווה בתחושת התחדשות, עיצוב, הגשמת חלומות ואפס אכזבות בתהליך הבניה או השיפוץ.

תודה לסיוון על השיתוף!

שלכם ,

תומר חן ריחאנה